İFSAK 25. Ulusal Kısa Film Festivali

25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali İFSAK’ın 60.Yılında Yapıldı.

25. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali kapsamında tüm film gösterimleri ve etkinlikler 3-4-5 Mayıs tarihlerinde İFSAK salonlarında gösterildi.

1978 yılında başlayan Türkiye’nin en eski kısa film yarışması olan İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması başladığı günden bugüne ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek teşkil etmektedir.

İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması, bugüne kadar Türk Sinemasının çok değerli yönetmenleri eserleri ile yarışmamızda yer almıştır. Çoğu dünya çapında önemli eserler vermiş, önemli sinemacıların ilk eserlerine gösterim olanağı sunmakla birlikte, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına da katkı sağlamıştır.

39.İFSAK Kısa Film Yarışması’nda ön eleme Ali Dalgıç ve Mustafa Naymanlar tarafından yapıldı. Ön elemeyi geçen filmler bu yılın tek seçicisi Ali Şimşek tarafından izlenerek en iyiler belirlendi. Yarışmanın ödül töreni 5 Mayıs Pazar günü saat 17:00 İFSAK’da yapıldı. Ön elemeyi geçen filmler festival kapsamında İFSAK’da gösterildi.

İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi oyuncu Nur Sürer oldu.

2009 yılında kaybettiğimiz yönetmen Ahmet Uluçay da festival kapsamında anılacak. Ahmet Uluçay’ın beş kısa filminin gösteriminin ardından Barış Saydam ile yönetmenin sineması üzerine bir de söyleşi yapıldı.
Festival kapsamında bir diğer söyleşi ise yönetmen Derviş Zaim ile yapıldı. Ayrıca Derviş Zaim’in yeni çıkan kitabı Rüyet’in imza günü de söyleşi sırasında İFSAK’ta oldu.

25.İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali, uzun metraj sinema dünyasında ilgiyle izlenen Romanya sinemasının kısa film alanındaki başarılı örneklerini de izleyiciler ile buluşturduk. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali’nin ve İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi ‘nin katkılarıyla oluşturulan bu bölümde Romanya’dan kısa filmler yer aldı.

Kazananları tebrik eder, Ustalarımıza, yarışmamıza katılan tüm yönetmenlere, Jüri üyelerine ve sinemaseverlere teşekkür ederiz.

Kurmaca Dalı

En İyi Kısa Film Ödülü
Sonsuz Filmi ile Sayın Murat Çetinkaya


İkincilik Ödülü
Plak Filmi ile Sayın Ece Palaz


Üçüncülük Ödülü
Mutavva Filmi ile Sayın Berk ve Mert Sata


Üçüncülük Ödülü
İmparatorlukta Zor Bir Gün Filmi ile Sayın Sezen KayhanBelgesel Dalı

En İyi Kısa Film
Kurbağa Avcıları Filmi ile Sayın Batuhan Kurt


İkincilik Ödülü
Tebeşir Filmi ile Sayın Özge Astan


Üçüncülük Ödülü
Paradoks Bir Koşu Filmi ile Sayın Evrim İNCİ


Deneysel Dalı

En İyi Kısa Film
Bir Tepkisizin Hayatı Filmi ile Sayın Sercan Kule


İkincilik Ödülü
Rüyamda Ölü Gördüm Filmi ile Sayın Ece Kınacı


Üçüncülük Ödülü
3 Duvar Filmi ile Sayın Aysun Karaosman