İFSAK 25. İstanbul Fotoğraf Günleri (1-30 Kasım 2018)

Sahte (Fake)
Evrende her şey biraz sahtedir, biraz da gerçek…
Bazen bulunduğumuz açının bize sağladığı veriler, bazen de kasıtlı olarak var olanlar üzerine yaptığımız müdahaleler bizleri gerçek ile sahte olanın “Araf”ına sürükler. Abartıdan yalana, sahte olanın her zaman kendine özgü bir çekiciliği de vardır. İnsanlar gerçekleri istedikleri halde sahte olanı da severler.

Siyasette, sanatta ya da hayatta… Sahte olan gerçek olandan daha kısa sürede geniş kitlelere ulaşır ve karşılık bulur. Sahte olanı bilerek satın almakla, neyin sahte olduğunu bilmeden almak arasında büyük fark vardır. Birindeki bilinçli tercihtir, diğerinde ise kandırılma söz konusudur. Sahte, aslında yüreğimizin fay hattına karşılık gelir.

Sanat da kandırır, abartır, üstünü örter, altını çizer, gerçeklerden yola çıksa da kandırılmaya hazır ruhlarımıza seslenmek için uygun zamanı kollar. Ve çıkışı itibarıyla gerçeklerden hareket eden fotoğraf, aslında en fazla manipülasyona uğrayan sanat dalıdır. Konu sanat ise, kandırılmaya hazırızdır.
Tek bariz gerçeğin nefret olduğunu söyler Schopenhauer. “Nefrete sevgiden daha çok güvenin.” der. Çehov ise “Gözlerime bakıp da yapılan sahte bir gülücük yerine, yüzüme karşı gösterilen gerçek bir nefreti tercih ederim” demiştir bir zamanlar.

İFSAK 25. İstanbul Fotoğraf Günleri’nde, seçilen “Sahte” başlıklı temayla fotoğraf bir kez daha sahte ile gerçeği ayırmak için işe koyuluyor. Sahte olanın kucağında iki ayrı dünya, iki ayrı yaka iki ayrı varlık âlemi bir araya geliyor. Sahte, gerçek olanı değerli kılıyor. Gerçekler dünyası ile idealar dünyası bir kez daha buluşuyor. Fotoğraf makinesinin bulunduğu açı ile, saptayacağı ana karar veren fotoğrafçının gerçek ile sahte olan arasındaki savaşına bir kez daha tanık oluyoruz.

Türkiye’nin en köklü fotoğraf ve sinema derneği olan İFSAK; Türkiye’de fotoğraf ve sinema sanatının öğrenilmesi, yaygınlaşması ve gelişmesi için çalışmalarına soluksuz devam ediyor. 1985 yılından beri düzenlediğimiz İstanbul Fotoğraf Günleri’nin 25.si ile 1-30 Kasım tarihleri arasında sanatseverler ile buluşuyoruz.
İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri, Türkiye’de ve İstanbul’da düzenlenmeye başlayan ilk Fotoğraf Festivali olma özelliğine sahip. Bugüne kadar Alex Webb, Paolo Pellegrin, Anders Petersen, Raghu Rai, Joachim Ladefoged, Pentti Sammalahti, Kent Klich, Antoine d’Agata, Susan Schwartzenberg, Stanley Green, Gueorgui Pinkhassov, Alexander Rodchenko, World Press Photo, Photography Center of Thessaloniki, Italian Federation of Photography Associations gibi Dünya’nın önemli Fotoğraf Sanatçıları ve Kurumlarını ağırladı.
’25. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri’nin temasını‘ Fake (Sahte) olarak belirledik. “Sahte (Fake)” başlıklı temayla fotoğraf bir kez daha sahte ile gerçeği ayırmak için işe koyuluyor olacak. Sahte olanın kucağında iki ayrı dünya, iki ayrı yaka iki ayrı varlık âlemi bir araya geliyor. Sahte, gerçek olanı değerli kılıyor. Gerçekler dünyası ile idealar dünyası bir kez daha buluşuyor. Fotoğraf makinesinin bulunduğu açı ile, saptayacağı ana karar veren fotoğrafçının gerçek ile sahte olan arasındaki savaşına bir kez daha tanık olacağız.
İFSAK 25. İstanbul Fotoğraf Günleri’nin Düzenleme Kurulu’nda Tanju Akleman, Özcan Yurdalan, Ömer Orhun, Merih Akoğul ve Esin Koç yer alıyor.
İFSAK 25. İstanbul Fotoğraf Günleri yine dopdolu bir programla ve birçok sanat ve sanata destek veren kurumlarla işbirliği içerisinde sergiler, fotoğraf gösterileri, söyleşiler, Forumlar ve Fotomaraton ile sizlerle olacak.
Sergileri ile yer alacaklar;
Yurtdışından: Nicholas Kahn – Richard Selesnick, Jim Naughten, Marcus Blaesdale
Yurtiçinden: Dora Günel, Ersin Alok, Cengiz Karlıova, Sefa Ulukan, Baytekin Kara, Serkan Turaç, Burak Şenbak, Eda Çalışkan Arısoy, Fatih Balkan, Abdullah Agah Öncül, Hatice Nevin Seçkin, Çiğdem Akıncıtürk, İbrahim Göğer, Necati Abacı, Saint Pulcherie Lisesi Öğrencileri ve İfsak Üyeleri.
Sergiler; İFSAK Sergi Salaonları’nda, Saint Pulcherie Fransız Lisesi ve Taksim Meydanı’nda sergilenecek.
Fotoğraf Gösterileri, söyleşi ve forumlara İFSAK, Akbank Sanat, Yapıkredi Kültür Sanat ve Saint Pulcherie Fransız Lisesi ev sahipliği yapıyor olacak.
Bu yıl İFSAK 25. İstanbul Fotoğraf Günleri, İstanbul Beyoğlu Belediyesi, St. Pulcherie Fransız Lisesi, Akbank Sanat, Yapıkredi Kültür Sanat, Alin Albüm, İntegrol ve AB Kontrol sponsorluğunda gerçekleşiyor.
Tüm sanatseverlerimizi bir ay boyunca birlikte sanata doyacağımız etkinliklerde birarada olmaya çağırıyor, etkinliklerimizin ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.