İFSAK 22. Ulusal Kısa Film Festivali

22. Ulusal İFSAK Kısa Film Festivali gösterimleri
06-11 Haziran 2016 tarihleri arasında Goethe Institut’de gerçekleştirilecek

Festival kapsamında tüm film gösterimleri ve etkinlikler ücretsizdir.

1978 yılında başlayan Türkiye’nin en eski kısa film yarışması olan İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nda, bugüne kadar Türk Sinemasının çok değerli yönetmenlerinin eserleri yer almıştır. Yarışmamız başladığı günden bugüne ulusal düzeyde düzenlenmekte ve ülkemizdeki birçok kısa film etkinliğine örnek teşkil etmektedir.

Etkinlik, çoğu dünya çapında önemli eserler vermiş, önemli sinemacıların ilk eserlerine gösterim olanağı sunmakla birlikte, o yıllardan bugüne arşivlenen filmler sayesinde ülkemizin en kapsamlı kısa film arşivinin oluşmasına da katkı sağlamıştır.

İFSAK Sinema Emek Ödülü Okyay ve Scognamillo’ya Verildi

Bu yıl 06-12 Haziran tarihlerinde bir hafta boyunca gerçekleştireceğimiz 22. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali’nde dopdolu içeriğiyle Sinema severleri bekliyor olacak.

Ayrıca iki yıldan bu yana verilen Sinema Emek Ödülünü ise bu yıl Sinemanın değerli eleştirmenlerinden Sn. Sevin Okyay ve Sinema Tarihçisi Sn. Giovanni Scognamillo’ya vereceğiz.

Nürnberg ve Hisar Kısa Filmlerinden Özel Seçki

Program kapsamında Belmin Söylemez’in kurmaca, deneysel kısa filmleriyle birlikte belgesel filmlerinden oluşan seçki yer alacak.

Festivalde Türkiye’de belgesel sinemanın gelişmesinde önemli rol oynayan Hasan Özgen’in belgesel filmlerinden yapılan seçki izleyiciye sunulacak.

Edebiyat eserleri ve politik yazılarından tanıdığımız Ümit Kıvanç’ın belgesel filmlerinin toplu gösterimi festivalde yer alıyor.

İFSAK Kısa Film Festivali bu yıl iki önemli kısa film etkinliğininden Hisar Kısa Film Seçkisi ve Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali Kısa Film Yarışmasından yaptığı seçkiyi kısa filmcilerle buluşturacak.

Festivalin koordinatörü, yönetmen Rıza Kıraç’ınmoderatörlüğünü yapacağı Hasan Özgen, Ümit Kıvanç, Zeynep Ünal söyleşileri film gösterimlerinden sonra festival kapsamında yer alacaktır.

İFSAK Yarışma Filmleri ve Gösterimi

Tek seçiciliğini Ercan Kesal’in yaptığı 36. İFSAK Kısa Film Yarışması’nın ön elemeyi geçen filmlerinin gösterimi de, bu yıl Beyoğlu’nda Goethe Institut Istanbul’da sanatseverlerle buluşacaktır.

22. İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali’nde gelenek bozulmayarak 36. İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’nın dereceye giren filmleri ödül töreninde açıklanacaktır. Törenin ardından dereceye giren filmlerin gösterimi yapılacaktır.

Ayrıca İFSAK Ulusal Kısa Film Festivali’nde finale kalan ve ödül alan filmlerin gösterimi 17-18 Haziran 2016 tarihleri arasında Kadıköy Barış Manço Kültür merkezinde gösterilecektir.