İFSAK 2020 Yılın Ödülleri

İFSAK tarafından, 1984 yılından itibaren, ülkemizde fotoğraf ve sinema alanında başarılı çalışmalar yapan kişi ve kurumları teşvik etmek amacıyla, üyelerinin önerilerini de değerlendirerek ödüller verilmektedir. Her yıl fotoğraf ve sinema alanlarında başarılı bulunan kişi veya kuruma “İFSAK Yılın Fotoğraf Ödülü” ile “İFSAK Yılın Sinema Ödülü” takdim edilmektedir. Son yıllarda bu ödüllere “İFSAK Kültür ve Sanata Katkı Kurum Ödülü”de eklenmiştir.

Yönetim kurulu, oy birliğiyle,  İFSAK 2020 Yılın Fotoğraf Ödülü Sayın Hüseyin Yılmaz’a, İFSAK 2020 Yılın Sinema Ödülü Altyazı Sinema Dergisi’ne, İFSAK 2020 Yılın Kültür ve Sanata Katkı Kurum Ödülü’nü Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi’ne vermeye karar vermiştir.

Hüseyin Yılmaz; yıllar içinde ülkemizde fotoğraf sanatının daha çok insana ulaşması, daha farklı mekanlarda farklı yöntemlerle sergilenmesi için gösterdiği çaba ve Espas Sanat Kuram Yayınları çatısı altında fotoğraf sanatının kuramsal yönüne yönelik gerçekleştirdiği kitap yayıncılığını her türlü zorluğa rağmen devam ettirdiği, böylece fotoğraf sanatı meraklılarına yeni ufuklar açtığı için İFSAK 2020 Yılın Fotoğraf Ödülü’ne layık görülmüştür.

Altyazı Sinema Dergisi, 2001 yılından bugüne gerçekleştirdiği yayınlarla, film eleştirisinin, film analizinin önemli örneklerini sinema meraklılarına ulaştırarak, filmlere farklı farklı gözlerle bakılmasının önünü açtığı, kısa film, belgesel ve deneysel sinema gibi yaygın medyada çok yer almayan film türlerine sayfalarını açarak  bu tür filmlerin daha çok seyirciye ulaşmasına çabaladığı, film üreticilerinin kendilerini ifade etmesine olanak vererek, ürettikleri filmlerin daha doğru anlaşılmasını sağladığı için İFSAK 2020 Yılın Sinema Ödülü’ne layık görülmüştür.

Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi, içinde bulunduğu coğrafyanın yerel dokusunu ön plana çıkartarak, gerçekleştirdiği sergi ve etkinliklerle tüm Türkiye’deki fotoğraf meraklıları için bir ilgi merkezi yarattığı, Türkiye’de büyük boşlukları olan fotoğraf müzeciliği konusunda farklı bir yaklaşım gerçekleştirdiği için İFSAK 2020 Yılın Kültür ve Sanata Katkı Kurum Ödülü’ne layık görülmüştür.

Tüm ödül alan kişi ve kurumları tebrik eder, İFSAK Ailesi olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarda her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Verilen tüm İFSAK Ödüllerini görebilmek için tıklayınız

Görsel Tasarım: Ece Ural