Güçlü Göçmenin Varlığı: Kendimizle Yüzleşme – Söyleşi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Sinema Birimi’nin, Filmmaker – Visual Artist Kıvılcım Akay ‘ı konuk edeceği, “Amina” filmi gösterimi ve “Güçlü Göçmenin Varlığı: Kendimizle Yüzleşme” adlı söyleşi etkinliği, Ayten Ünal moderatörlüğünde, 31 Ocak 2023 Salı günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Güçlü Göçmenin Varlığı: Kendimizle Yüzleşme;

Sinemada konu göçmen-mülteci olunca, birçoğumuz perdede “zavallı” portreler görmeyi arzuluyoruz. Bilinçaltımız bize ne ifade etmeye çalışıyor? Türkiye’ye göç etmiş Senegalli bir göçmen kadının hayalleri ve gerçekliğine odaklanan, Kıvılcım Akay’ın 2019 yapımı “Amina” isimli uzun metraj belgesel filmi üzerinden, “öteki” ‘nin sinemadaki temsiliyetine, oryantalizm üzerinden bakacağımız söyleşiye davetlisiniz.

Kıvılcım Akay;2008 yılında sinema eğitimini tamamladıktan sonra, bir süre çeşitli müzik kliplerinin yönetmenliğini yaptı. Yönetmenliğini ve yazarlığını üstlendiği “Modanın 100 Yılı” (TV Serisi), “Dileğim Barış Olsun” ve “Amina” isimli belgesel filmleri, birçok ülkede festival ve TV seyircisiyle buluştu. Yönetmenliğini yaptığı, bir sosyal tasarım projesi kapsamında hayata geçirilen “Zeytin/Olive” belgesel filmi ise, 2023 Ocak ayında online olarak UN Women bünyesinde gösterimlerine başladı.  Sinema ve reklam alanındaki çalışmalarının paralelinde, görsel sanatçı ve tasarımcı olarak üretimlerini sürdürüyor.

https://kivilcimakay.cargo.site/

Afiş tasarım: Sara Arslan