Gözaltı Fanzine

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Gözaltı Fanzine İFSAK TV’de .

13 Şubat 2021 Saat 20.00 de Gözaltı Fanzine ekibi ile birlikte gerçekleştireceğimiz canlı yayına sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Etkinlik Yayın Linki için tıklayınız 

Gözaltı Fanzine

Gözaltı, altı arkadaş olarak çıkarttığımız bir fotoğraf fanzinidir. Senede iki defa (Bahar/Sonbahar) yayınlamakta ve ücretsiz olarak dağıtmaktayız. Şu ana kadar sekiz sayıyı yayımlamayı başardık. Her sayıyı bir tema etrafında şekillendirmeye çalışıyoruz. Fotoğrafa para harcamayı tüketim ekseninden ziyade üretim eksenine yerleştirmeyi tercih etmekteyiz. Dolayısıyla, Gözaltı’yı ortak emek, zaman ve para harcadığımız, bizi insan ve fotoğrafçı olarak zenginleştiren bir üretim sürecinin elle tutulur sonucu olarak görüyoruz.
Fiziksel materyalin gücüne inanıyoruz; kitaplıklarda olalım istiyoruz. Gözaltı’nın biraz da hissetmekle ilgili olduğunu düşündüğümüz için dokunma duyunuzla da iletişime geçmeyi arzuluyoruz. O nedenle fanzini online yayınlamaktansa, basılı olarak insanlara ulaştırıyoruz. Ayrıca baskı esnasında fotoğrafların nasıl görüneceği ile ilgili olarak kağıt seçiminden, renk ayarlarına birçok konuda matbaa çalışanları ile birlikte emek harcıyoruz. Bunu yaparken isteğimiz gösterdiğimiz imgelerin, amaçladığımız gibi görünmesini sağlamak. Online olarak böyle bir standardı yakalamak mümkün değil.
Gözaltı portfolyo yayınlayan bir dergi değil. Amacımız fotoğraflarımızı, düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi paylaşmak. Başkalarına, kendi fanzinlerini yapmak için ilham vermeyi umuyoruz ve bizim gibi fanzinlerin çoğalmasını arzuluyoruz. Bu konuda da elimizden gelen her türlü desteği sunmaya hazırız.
Gözaltı’yı mümkün olduğu kadar geniş bir coğrafyaya dağıtmak istiyoruz. Fanzinler İstanbul’da basıldığı için öncelikli olarak İstanbul içerisinde dağıtım yapabiliyoruz. Bunun dışında elimizden geldiğince yurtiçi ve yurtdışında belli noktalara postalıyoruz. Bıraktığımız yerlerin listesini web sitemizden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca adınıza karşı ödemeli kargo ile gönderebiliriz. Bunun için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Şu aşamada dağıtım konusunda zorluk çekiyoruz ve bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Gönderi ücretleri çok fazla tutuyor. İstanbul dışına yolculuklarınızda yanınıza bir miktar Gözaltı alıp gittiğiniz yere götürürseniz çok mutlu oluruz. Buna ek olarak İstanbul dışında bizi temsil edecek ve o yerlerde fanzini dağıtacak arkadaşlara da ihtiyacımız var. Dağıtım için ve aklınıza gelen başka konularda destek olmak için lütfen bize yazınız. Hayat paylaşarak güzelleşir.
www.gozaltifanzin.com