Fotoğrafın Temaşa Hali-Söyleşi

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor! 

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Grubu’nun, Aylin Vartanyan Dilaver konuk olarak katılacağı, “Fotoğrafın Temaşa Hali” adlı  söyleşi etkinliğine tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

16 Mayıs 2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda.

“Bir fotoğraf her zaman bir ilişkinin kaydıdır”

Susan Meiselas

Kadınlarla gerçekleştirdiğim contemplative photography veya fotoğrafın temaşa hali atölyelerinde temel fotoğraf bilgisine sahip katılımcılar yürüyerek, mekânın içine kendilerini yerleştirerek, taze bir göz ile tanıdık olana bakmaya davet edilir. Amaç fotoğraf çekmek ve görüneni bir çerçeveye sığdırmaktan daha fazlasıdır. Fotoğrafı çekme eyleminden çıkıp imgeye çekilmeye doğru giden bir yol vardır. Bu fotoğraflar yan yana geldiğinde ses bulmamış bir anlatıyı da taşıyabilir. Kadınların farkındalığını bulandıran, iç görüleri ile temasa geçmelerini kısıtlayan kamusal alanlardaki varoluşları bu atölyelerde yürüyerek ve imgelerle temas ederek kadınların kendilerine ait gözlerini ve hikayelerini bulmaya doğru çıktıkları sessiz ve aheste bir yolculuğu dönüşür. Bu yolculuğun sonunda ortaya çıkan imgeler şiirseldir; adeta iç dünyanın dış dünyada karşılık bulmuş halidir. Gündelik hayatta kadının kamusal alandaki varoluşunu denetleyen gözlerden bir süreliğine uzaklaşan kadınlar, kendi öz benlikleriyle kurdukları ilişkiyi, sezgileriyle buluştukları imgeler üzerinden kaydederler.

 

Aylin Vartanyan Dilaver politik ekonomi ve edebiyat alanlarında Barnard College ve Columbia Üniversitesi’nde aldığı eğitimler sonrasında kariyerine Boğaziçi Üniversitesi’ne Yabancı Diller Yüksekokulu’nda eleştirel okuma ve yazma dersleri vererek devam etti. Üniversitenin Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin 2006 yılındaki kuruluşundan günümüze kadar faal olarak eğitmen olarak çalıştı, seminerler ve konferanslar düzenledi ve eleştirel pedagojiyi sanat tabanlı bir bakış açısıyla harmanlayan müfredat oluşturma çalışmalarında yer aldı. 2005 yılında tanıştığı Augusto Boal’in Ezilenlerin Tiyatrosu yaklaşımı ve aldığı eğitimler sonucu sanatın sosyal dönüşüm bağlamındaki yerine inancı pekişti.  2010 yılında İsviçre’de bulunan European Graduate School’da doktora eğitimine başladı. CAGS derecesini aldıktan sonra İstanbul’da yaşayan Ermeni kadınlarla post-hafıza yaklaşımını fotoğraf tabanlı hikâye anlatımıyla pekiştiren doktora çalışmalarına başladı. 2021 yılının şubat ayında İstanbul’da kurulan Dışavurumcu Sanatlar Enstitütüsü’nün (Expessive Arts Istanbul) bir üyesi ve atölye yürütücüsü olarak çalışıyor. 2022 yılından beri emekli bir öğretim görevlisi olarak üniversitede dersler vermeye devam ediyor ve eğitim ortamlarında Dışavurumcu Sanatlar temelli atölyeler yürütüyor.

Afiş Tasarım: Sara Arslan