Fotoğraf ve Sinema – Söyleşi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Sinema Birimi’nin, Kubilay QB Tunçer‘i konuk edeceği, “Fotoğraf ve Sinema” adlı söyleşi etkinliği, Ayten Ünal moderatörlüğünde, 27 Nisan 2023 Perşembe günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Fotoğraf  ve   Sinema

Sinema, fotoğraflarla hikaye anlatma sanatıdır. Aslında her fotoğraf karesi, bir filmdir. O karenin içinde, çekildiği andan öncesi ve akıp giden hayatta o anın sonrası da gizlidir.
Sinema duyguları ve dikkati yönetir. Fotoğraf da aynı şeyi yapar. Biri anı genişletir, öbürü anı demir leblebi haline getirir. Bu söyleşide, fotoğraflara sinema diliyle bakacağız. İnsanı duygularını fotoğrafla yönetmenin inceliklerini konuşacağız. Filmlerden kareler ve ironik fotoğraflar izleyeceğiz. Yanıt aradığımız soru şudur: İki boyutlu bir zeminde tek bir kare, zihnimide nasıl oluyor da bir filme dönüşüyor.

QB

KUBİLAY QB TUNÇER ;Liseyi AFS bursuyla Amerika’da bitirdikten sonra ODTÜ Psikoloji’de lisans, ODTÜ Felsefe’de yüksek lisans ve BİLGİ ÜNİVERSİTESİ Kültürel İncelemeler Bölümünde ikinci bir yüksek lisans yapıp Master derecesini almıştır. BİLGİ’de İşletme Yüksek Lisans programında 10 yıl “kaos yönetimi” dersleri vermiştir. 

Sayısız keynote konuşması, TED konferansı ve toplantıya katılmıştır. Şirket ve kurumlarla Algı Yönetimi, Zihin ve Yaratıcılık, Liderlik gibi konularda görüşlerini paylaşmış, bu alanda “Sİhirbaz Lider” adlı bir de kitap yazmıştır. 


YAŞAR ÜNİVERSİTESİ sinema bölümünde iki yıl senaryo hocalığı yapmış, PLATO Film Akademisinde 3 dönem senaryo atölyelerini yönetmiştir. YAZI EVİ , AKSANAT ve ENDLESS ART bünyelerinde ileri düzey senaryo dersleri sürdürmüştür. Bağımsız olarak senaryo doktorluğu da yapmaktadır. 

Bir televizyon klasiği olan SUSAM SOKAĞI’nın yanı sıra, El Gibi, Maçolar, Mert’le Gert, Yapma Diyorum, Gümüş gibi birçok dizinin, Avanos adlı mini -dizinin senaryolarını yazmıştır. 

Mutluluk gibi gişe filmlerinin senaryosu yine Kubilay QB Tunçer’e aittir. 

20 sinema filmi ve yaklaşık 80 bölüm dizide çeşitli karakterler canlandırmıştır. 

Nuri Bilge Ceylan, Emin Alper, Tolga Karaçelik, Ozan Açıktan gibi saygın yönetmenlerle çektiği filmlerle uluslararası bir tanınırlığa ulaşmıştır. 

CANNES ve BERLINALE Festivallerinde oyuncu olarak kırmızı halıda yürümüştür.
SİYAD en iyi yardımcı oyuncu ödülü ve çok sayıda adaylıkları bulunmaktadır. 

Tiyatro oyunlarındaki performanslarıyla çeşitli ödüllere aday gösterilmiştir. 
Çok sayıda tiyatro oyunu yönetmiştir. 

AFİFE ödüllü “Olağan Mucizeler” dahil olmak üzere dünyada sahnelenmiş birçok tiyatro oyunun yazarıdır. Londra ve Edinburgh’da İngilizce gişe açmış tek Türk oyununun yazarı ve oyuncusudur. 

DEVLET TİYATROLARI ve ŞEHİR Tiyatrolarında yazar ve yönetmen olarak görev yapmıştır. 

HARVARD Üniversitesi bursuyla yazdığı CARDENIO , dünya Shakespeare mirası listesinde kataloglamıştır.

DEVLET OPERA VE BALESİ tarafından sahnelenen HÜSNÜ AŞKA DAİR ve BARBAROS Balelerinin librettistidir. 

KÜLTÜR BAKANLIĞI, özel tiyatrolara maddi destek komisyonlarında SANATÇI TEMSİLCİSİ olarak görev yapmıştır.  

Popüler dünyada daha çok illüzyonistliğiyle tanınır. Las Vegas’tan Sydney’e dünyanın dört bir yanında gösteriler yapmıştır. 20 yıldır aralıksız sürdürdüğü sahne şovuyla on binlerce seyirciye ulaşmıştır. Kariyerinde bir Merlin Ödülü- Dünya birinciliği, bir Avrupa birinciliği, bir Balkan ikinciliği ve iki Onur ödülü bulunmaktadır. 

Afiş tasarım: Sara Arslan