Fotobiyografik Bir Söyleşi

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Handan Saygon Dayı’nın   konuk olarak katıldığı, “Fotobiyografik Bir Söyleşi” 22 Nisan 2021 Saat 21.00 ‘de canlı yayın olarak İFSAK TV’de!

Fotoğrafçı, Akademisyen Handan Saygon Dayı, İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışma Grubu’nun etkinliğinde  sanatsal yolculuğunu bizlerle paylaşıyor . Fotoğraflardan oluşan biyografisi, sanatçının fotoğraf serüvenini sunarken aynı zamanda Türkiye’de 80’lerden günümüze fotoğraf eğitimine ve Türkiye’de fotoğrafın dönüşümüne de odaklanıyor.

Yayın Linki için tıklayınız

Handan SAYGON DAYI

1968 Yılında İzmir’de doğdu. 1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünden mezun oldu. Aynı yıllarda Reklam Fotoğrafçısı Gülnur Sözmen ’in asistanlığını yürüttü.  Bir süre Cumhuriyet Gazetesi Dergisi’nde serbest foto-muhabir olarak çalıştı.  Aynı yıllarda İstanbul’da serbest tanıtım ve stüdyo fotoğrafçılığı yaptı. 2000 yıllarında Antalya’da Turizm fotoğrafçılığı yaptı. 2003 yılında Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde Yüksek Lisansını, 2013 Yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Ana sanat Dalı’nda Sanatta Yeterliliğini tamamladı. 2010 Yılında Erasmus Programıyla Hollanda Radboud Universiteit Nijmegen Faculty of Philosophy’de staj programına katıldı. Halen Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe Bölümü’nde yüksek lisansa eğitimine devam etmektedir.  Ağırlıklı olarak Sanat Fotoğrafı alanında çalışan Dayı, aynı kurumda doçent olarak çalışmaktadır. Üç kişisel sergi gerçekleştiren sanatçı, çok sayıda ulusal ve uluslar arası sergi, sempozyum, çalıştay, workshop vb. etkinliklere katılmış ve çeşitli fotoğraf atölyelerinde yürütücülük yapmıştır.