FIAP 16. Dünya Kupası

FIAP 16. Dernekler Arası Dünya Kupası Son Katılım 9 Kasım 2021

Bu yıl da FIAP Dernekler Arası Dünya Kupası’na katılıyoruz. Göndereceğiniz fotoğraflar, dünyaca ünlü Afganlı kadın hakları savunucusu fotoğrafçı Farzana Wahidy tarafından değerlendirilecek ve 20 tanesi İFSAK’ı temsilen FIAP 16. Dernekler Arası Dünya Kupası’na katılacaktır.

İFSAK üyeleri en fazla onar fotoğraf göndererek seçmelere katılabiliyor. Fotoğraflar tamamen serbest, siyah-beyaz veya renkli olabilir. Gönderilecek fotoğraflarda bir bütünlük aranmamaktadır. Fotoğraflar JPG formatında, RGB ve 300 dpi olmalıdır. Fotoğrafın uzun kenarı en az 2,400 piksel, en fazla 3,500 piksel olmalıdır. Dosya boyutu en fazla 6MB olabilir.

Bir dernekten katılan fotoğrafçı, başka bir dernekten katılamaz.

Son katılım 09 Kasım 2021

FOTOĞRAF YÜKLEME VE DEĞİŞTİRME İÇİN TIKLAYINIZ ( FIAP 16thWCC seçiniz.)

  

Farzana Wahidy, Afganistan’daki kadın ve kız fotoğraflarıyla tanınan ödüllü bir Afgan belgesel fotoğrafçısıdır. Yaklaşık yirmi yıldır Afgan kadınlarının hayatını belgeliyor. Wahidy, Afganistan’da uluslararası medya ajanslarıyla çalışan ilk kadın fotoğrafçıydı.

Wahidy 1984 yılında Kandahar’da doğdu ve altı yaşında Kabil’e taşındı. Afgan iç savaşı sırasında okula gitti ve eğitimine Taliban rejimi sırasında bir yeraltı okulunda devam etti. Yenilgilerinden sonra, Wahidy liseyi bitirdi, ardından AINA Foto Muhabirliği Enstitüsü ile iki yıllık bir programa kaydoldu. 2004 yılında Agence-France Presse için fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı ve daha sonra Associated Press’e katıldı.

2007’de Wahidy, Belleville, Ontario, Kanada’daki Loyalist College’da iki yıllık Foto Muhabirliği Programı için tam burs aldı ve 2009’da Dean’s List’ten mezun oldu. 2008’den beri Wahidy, Open the Open gibi kuruluşlardan sayısız ödül ve hibe aldı. Society Institute, National Geographic All Roads Film ve Fotoğraf Programı, University of Missouri ve Mountain Film’e fotoğraf çalışmaları nedeniyle.

2016 yılında Wahidy, Ontario Kanada’da 2016 Premier Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Ödülü’nü aldı. Premier’in Ödülleri, Afganistan Fotoğrafçılar Derneği’ni kurduktan sonra kendi toplumlarında ve dünyanın her yerindeki kişilerin sosyal ve ekonomik refahını iyileştirmek için çalışan seçkin üniversite mezunlarına veriliyor.