ENIGMA / muamma

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK Galeri’de Reyhan Mente’nin “ENIGMA/ Muamma” isimli ilk kişisel sergisinin açılışı yapılacak.

29 Nisan – 18 Mayıs 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

ENIGMA / Muamma;

Muamma , Reyhan Mente’nin fotoğraflarından oluşan ; Altan Bal’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen , siyah beyaz fotoğrafın bir dil olarak kullanıldığı bu çarpıcı sergide, tül ve poşet birçok fotoğrafta, kavramsal nesneler olarak kendine yer buluyor. İnsan ruhunu rahatsız eden boğucu düşmanlık duygusunu çağrıştırıyor. Diğer yandan insan uzuvlarına ve uzantılarına kasıtlı olarak odaklanmak, bu sıkıntının varlığımızın içsel bir parçası olduğunu vurgulamaya hizmet ediyor. Görüntüler, genetik miras yoluyla nesilden nesle aktarılan yükler gibi geçmişin unutulmaz yankılarını taşıyor.

Bu güçlü görsel anlatı içinde izleyiciler sadece kökenlerini değil, aynı zamanda görüntülerin şimdiki ve gelecekteki benliklerimiz üzerindeki etkilerini de göz önünde bulundurarak bu duyguları yeniden düşünmeye davet ediliyor.

“Muamma”, fotoğraflara nüfuz eden belirsizlik duygusundan ve her izleyicinin bu belirsizliği algılama biçimini simgeliyor. Belirsizliklerden kaynaklanan iç kargaşa, endişe ve bilinmeyen bir gelecekle yüzleşme korkusu, aslında tükenmez bir ilham kaynağı olarak yaratıcı süreç için bir güç merkezi oluyor. Mevcut koleksiyon, bu gerilimi sembolizm ve kavramsal yaklaşımlarla araştırıyor ve yol haritasını aydınlatmak için insan uzuvlarının görsel kadim ifade gücünden yararlanıyor. “Muamma”, insani duyguların en temelini kaygı ve umut arasındaki hassas dengeyi temsil ediyor.

 

Afiş tasarım: Sara Arslan
Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin