Cumhuriyetin 100.yılında Türk Sineması-Söyleşi

Cumhuriyetimizin 100.Yılı ve İFSAK 64. Sezon Açılış Etkinlikleri Kapsamında
Cumhuriyetin 100.yılında Türk Sineması-Söyleşi

Azra Deniz Okyay  “Cumhuriyetin 100.yılındaTürk Sineması ”başlıklı söyleşi etkinliği 25 Ekim 2023 Çarşamba günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Hayaletler filmini yapmadan önceki yönetmenliğe giden süreç ve Hayaletler filminin yazım ve yapım süreci bağlamında Türk sinemasına yeni nesil sinemacı bakışı…

Azra Deniz Okyay ;
İstanbul’da doğdu. 12 yaşında fotoğraf, 16 yaşında kısa filmlerini çekmeye başladı. 14 yaşından itibaren iki yıl boyunca Dora Günel’in fotoğrafçı asistanlığını yaptı,  Liseden sonra Paris Sorbonne Nouvelle Sinema Bölümünde yüksek öğrenimini tamamlarken, eş zamanlı olarak Fransa’nın önemli sosyoloji okullarından EHESS’te sosyoloji derslerini (misafir öğrenci olarak) iki yıl takip etti. Aynı anda Michel Gondry’nin  Partizan Produksiyon Şirketinde produksiyon ve post-prodüksiyon asistanı olarak çalıştı.   Kısa filmleri ulusal ve uluslararası festivallerde dolaştı ve ödüller aldı. Video sanatçısı olarak birçok uluslararası sergiye  katıldı.
İlk uzun metraj filmi ‘Hayaletler’ 2020 Venedik Film festivalinde Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’ne lâyık görüldü. Venedik’ten ödül alan ilk Türk kadın sinemacıdır. 
2020 Antalya Film festivalinde de  En iyi Film ve En iyi Yönetmen dahil,  5 ödül aldı. Antalya Film festivali tarihinde, 3 üncü En iyi Film ödülü alan kadındır. Uluslararası Selanik, Varşova, Karlovy Vary, Stockholm gibi önemli festivallerde başka ustalarla yarıştı ve ödüller aldı.

Afiş Tasarımı: Dayk Danzig