Cinsiyet Rollerinden Özgürleşmek – Itır Erhart

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu’nun, ‘Itır Erhart’ın konuk olarak katılacağı, “Cinsiyet Rollerinden Özgürleşmek” konulu söyleşi etkinliğine tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

21 Kasım  2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda.

Cinsiyet Rollerinden Özgürleşmek;

Toplumsal cinsiyet eşitliğine neden bir kadın meselesi olarak bakmamamız gerektiğini tartışacağız bu seminerde içselleştirdiğimiz cinsiyet rollerinin ve beklentilerinin temellerine de değineceğiz.  Erkekliğe dair konuşulmayan konuların, sivil toplum kuruluşlarının cinsiyet rollerinden özgürleşmeye yönelik çalışmalarını da tartışacağız.

Ricam: Herkesin kendi çektiği cinsiyet temelli bir beklentiyi yeniden ürettiğini düşündüğü bir kare ile gelmesi. 

Itır Erhart;

Prof. Itır Erhart Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili Edebiyatı ve Felsefe okudu. Cambridge Üniversitesi’nden M.Phil., Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. 2001 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet, medya, toplumsal hareketler, sosyal girişimcilik, sivil toplum üzerine dersler vermekte ve araştırmalar yapmaktadır. 

Itır 2008 yılında, 5 arkadaşı ile birlikte, bugün 130.000 üyesi olan ve spor aracılığı ile sivil toplum kuruluşları için 173 milyon TL kaynak sağlamış Adım Adım’ı kurdu. Şeffaflık platformu Açık Açık’ın ve Açık Açık Sosyal Girişim’in de kurucularındandır. Maraton ve ultra maraton koşucusudur.

Kitapları: Koşaradım: Bir Yaşamdan Notlar (2022), Ben Neyim?: Kişiler ve İnsanlar Üzerine Bir Çalışma (2008)

Ricam: Herkesin kendi çektiği cinsiyet temelli bir beklentiyi yeniden ürettiğini düşündüğü bir kare ile gelmesi. 

Afiş tasarım: Sara Arslan