Çevrim içi Görsel Konuşmalar Semineri

Danışman: Arzu Arbak

16 Mart / 13-14 Nisan 2021

Etrafımızda gözlemlediğimiz görüntüler,  fotoğraf yoluyla bağlamlarından koparılıp,  tekrar üretildiklerinde oluşan fotoğrafik görüntü, izleyicisini soru sormaya ve düşünce üretmeye teşvik eder. Bu bağlamda izleyici görüntü ile farklı bir iletişime geçer. Fotoğrafın gerçeklikle inkarı mümkün olmayan bağı , onu, kavramsal sanatın sınırları içinde de konumlandırmıştır.

Arzu Arbak’ın projesi Görsel Konuşmalar da fotoğrafın bu özelliğinden yola çıkılarak kurgulanmıştır. Fotoğraf diyaloğu üzerine kurulu olan bu oyuna katılımcılar kendi çektikleri fotoğraflarla dahil olurlar. Fotoğraf alış-verişi internet üzerinden  gerçekleştirilir. Her katılımcılıyla 10 fotoğraf tamamlandığında çalışmanın ilk bölümü tamamlanmış olur. İkinci bölümde tüm katılımcılarla bir toplantı gerçekleştirilir ve bu toplantıda fotoğraflar üzerinden bir yolculuğa çıkılır.

Özellikle görsel iletişimde sahip olduğumuzdan fazlasını karşı tarafa sunarız. Bu “Görsel Konuşmalar” fotoğraf çalışmasının  sürdürülebilir ve çoğaltılabilir olmasının sebeplerinden bir tanesidir.

www.gorselkonusmalar.com

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

Atölye ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: https://www.ifsak.org.tr

Fotoğrafı bir ifade, sorgulama ve iyileşme aracı olarak kullanır. Fotoğrafın kendi potansiyeli üzerine düşünür. Sürekli projesi “Görsel Konuşmalar” , fotoğraf ve fotoğraf-özne ilişkisi üzerine kuruludur. Kolektif çalışmanın önemine inanan sanatçı “Görsel Konuşmalar” projesini farklı gruplarla sürdürmektedir. Yaşadığı kent ve kentin birey üzerindeki etkisini kendi hayatı üzerinden sorgular.  Gündelik hayat içerisindeki birey, kadın ve çocuk hakları, varoluş, insan doğa ilişkisi çalışmalarının ana ekseninde yer alır.

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde, farklı sanat disiplinlerinden  gelen 6 sanatçı arkadaşı ile birlikte üretmek, düşünmek, etkileşim yaratmak amacıyla diyalog üzerine tasarlanmış, instagram üzerinde işleyen @cevrimici40dakika platformunu kurmuştur.

İstanbul doğumlu Arzu Arbak, İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirmiş ve yüksek lisans eğitimini işletme ve web tabanlı teknolojiler üzerine yapmıştır. 2006 yılında sevgili oğlu Alper’in kaybı hayatında bir dönüm noktası olmuştur. 2006 yılında kurumsal hayatı bırakmış ve fotoğraf çalışmalarına ağırlık vermiştir. “Eksik” serisi bu kayıptan yola çıkarak hazırladığı, insanın varoluşsal ikilemine odaklanan bir çalışmadır.

Çalışmaları ulusal / uluslararası çeşitli fotoğraf festivallerinde, galeri ve fuarlarda sergilenmiştir. Farklı disiplinlerdeki sanatçılarla ortak projeler yürütmektedir.

www.arzuarbak.com

Görsel Konuşmalar

 400,00 500,00

Temizle
Stok kodu: Yok Kategoriler: