“ÇEVRİM İÇİ AYIN FOTOĞRAFI ETKİNLİĞİ” YÖNETMELİĞİ – 2020/2021

İFSAK – İSTANBUL FOTOĞRAF VE SİNEMA AMATÖRLERİ DERNEĞİ

“ÇEVRİM İÇİ AYIN FOTOĞRAFI ETKİNLİĞİ” YÖNETMELİĞİ – 2020/2021

 
AMAÇ                                                                                                                                                    
İFSAK Ayın Fotoğrafı Etkinliği , dernek üyelerinin teknik bilgi, becerilerini geliştirmek ve değerlendirmek amacı ile düzenlenmektedir.

KATILIM                                                                                                                                                  
İFSAK Ayın Fotoğrafı Etkinliği  , 2020 / 2021 döneminde  pandemi sebebi ile Çevrim İçi olarak Zoom programı  üzerinden yapılacaktır  , etkinliğe aidat borcu olmayan tüm İFSAK üyeleri katılabilir.

BAŞVURU                                        

2020 / 2021 döneminde fotoğrafları ifsakayinfotografi@gmail.com adresine Ad – Soyad ve telefon numaraları  ile gönderilmelidir. Mail konusuna “ Ayın Fotoğrafı Etkinliği içindir “ yazılması gerekmektedir.  Aşağıda belirtilen son teslim saatinden sonra gönderilen fotoğraflar kabul edilmez.


TEKNİK DETAYLAR

                                                                                                                                        
1. Etkinliğin  konusu doğrultusunda fotoğrafçı eserini tercih ettiği teknikte hazırlamak ve sunmakta serbesttir. Fotoğrafçı etkinliğe , geleneksel veya sayısal manüplasyon (başkalaştırma) tekniklerini kullanarak hazırladığı eserlerle katılabilir. Fotoğrafların geleneksel veya sayısal tekniklerle üretilmesi tamamen fotoğrafçının tercihidir. Etkinliğin düzenlenme şekli çevrim içi Zoom programı üzerinden ekran paylaşımı şeklinde yapılacağından  nihai iş, sayısal ortama geçirilmiş 2. maddede belirtilen teknik özelliklere sahip bir şekilde mail atılmalıdır.

2. Fotoğrafların uzun kenarı dikey düzlemde 1440, yatay düzlemde 1920 pikselden fazla olmamak üzere 300 dpi çözünürlükte JPEG formatında olmalıdır ayrıca fotoğrafların her birisi 10 MB’ı geçmeyecek büyüklükte olmalıdır.            

3. Tekli fotoğraf  seçimlerinde katılımcılar en fazla dört (4) adet fotoğraf mail ile gönderebilirler.

                                      

4. Üçlü serilerde, her 3’lü seri için seride yer alan 3 fotoğraf ayrı ayrı, ayrıca bu 3 fotoğrafın kolajlanmış hali 4’üncü  fotoğraf olarak mail atılmalıdır. Kolajlar sunulan 3 tek fotoğrafın bütününü kullanarak ve herhangi bir değişiklik yapmadan -kırpma, yansıtma, yeniden renklendirme, üst üste bindirme vs. teknikler kullanmadan- hazırlanmalıdır. Kolajlar katılımcının kendisi tarafından yapılmalıdır.  Kolajı olamayan seriler etkinliğe kabul edilmez. Katılımcılar en fazla dört (4) seri mail atabilirler.

ETKİNLİK                                                                                                                                                     
1. Fotoğrafları etkinlik günü  en geç saat  en son 18:00 ye kadar
ifsakayinfotografi@gmail.com adresine gönderilmesi gerekmektedir. Etkinlik saat 19:40  da Zoom programı  üzerinden yapılacaktır. Zoom program  linki üyelere mail yolu ile gönderilecektir.                                                        

2. Yorumcuların , her fotoğrafı belirlenmiş konu kapsamında teknik/estetik açıdan değerlendirmeleri ve yorumlamaları  beklenmektedir.

3. Yorumcular  ve tüm sezonun etkinlik  konuları sezon başında İFSAK tarafından duyurulur ve web sitesinde yayınlanır, ayrıca ilgili ayın başında üyelere hatırlatma mesajı gönderilir. İFSAK Etkinlik Birimi elde olmayan nedenlerle yorumcunun hazır bulunamaması durumunda etkinlik  gününü değiştirebilir ve bunu öncesinde üyelerine duyurur.                      

4. Etkinlik en az üç üyenin  katılımı ile yapılır. Üç katılımcıdan daha az sayıda katılımcının hazır bulunması durumunda etkinlik bir sonraki haftaya ertelenir ve ertelenen günde katılımcı sayısına bakılmaksızın gerçekleştirilir.    

5. Daha önceki İFSAK Ayın Fotoğrafı Etkinliğinde  başarılı olan fotoğraflar yarışmaya tekrar katılamaz.                        

6. Etkinliğe  katılan fotoğraflar tek yorumcu  tarafından değerlendirilir. Yorumcu etkinlik sonunda beğendiği 3 fotoğrafı açıklar .                              

7. Fotoğraf sahibinin  etkinlik  başından itibaren Zoom programı üzerinden etkinliğe bağlı olması gerekmektedir. Etkinlik başladıktan ilk 10 dakika içinde katılmayan fotoğraf sahibi etkinlik dışı kalacaktır.  Beğenilen  her bir fotoğraf için katılımcıya bir (1) puan verilir. Üçlü seri etkinliklerde  her seri 1 fotoğraf kabul edilir, katılımcılara başarılı her seri için bir (1) puan verilir.                                  

8. Yorumcu  kararı kesindir.

DİĞER KONULAR  

                                                                                                                                         
1. Etkinlikte  başarılı bulunan fotoğrafların gerekli kopyalama işlemleri İFSAK tarafından yapılır. Başarılı bulunan fotoğraflar İFSAK web sitesindeve diğer sosyal medya hesaplarında  yayınlanır. Tanıtım amacı ile basın-yayın organlarına kopyaları verilebilir. Daha sonrasında gerektiğinde fotoğrafçı adı belirtilerek İFSAK yayınlarında, tanıtımlarında kullanılmak üzere İFSAK arşivine kaldırılır.                      


2. Dönem sonunda etkinliklerde  en fazla puan alan fotoğrafçı  – puan eşitliği durumunda fotoğrafçılar-“İFSAK Yılın Başarılı Fotoğrafçısı” olarak ilan edilir. Başarı plaketleri yıl sonunda düzenlen geleneksel İFSAK yemeğinde verilir .                    

3. Her yıl EKİM ayından önce, o sezonda yapılacak olan etkinliğin  kategori, konu ve yorumcusu takvimi İFSAK yayın organlarında yayınlanır. Geçerli gerekçe olmadığı sürece değişiklik yapılamaz.                                                          

4. Bu yönetmeliğin uygulanmasından İFSAK Etkinlik Birimi sorumludur.

                                                      

5. Etkinliğe  katılan üye fotoğrafçılar bu yönetmeliğin tüm maddelerini kabul etmiş sayılırlar.