“Biz de Varız” (ENFOD) Engelsiz Fotoğraf Derneği

İFSAK GalerilerindeSergiler Açılmaya Devam Ediyor!

İFSAK Lokal ’de, (ENFOD) Engelsiz Fotoğraf Derneği’nin düzenlediği, engelli, engelsiz çocukların fotoğrafları ile katıldığı “Biz de Varızsergisi,29 Ocak–17 Şubat 2022 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

(ENFOD) Engelsiz Fotoğraf Derneği;

2007 yılından bu yana bireysel veya gruplar halinde çeşitli okul, dernek, özel ve resmi kurumlar bünyesinde engelli ve engelsiz bireylerle yaptığımız fotoğraf ve fotoğraf seminerleri çalışmamız Ağustos 2017 tarihinden bu yana ENFOD Engelsiz Fotoğraf Derneği adı altında sürdürülmektedir.

Fotoğraf, bireylerin ve ailelerin yaşama bağlanmasında, yaşama farklı bir göz ile bakmasında ve sosyalleşmesinde oldukça önemli bir araçtır.

Bu anlamda çalışmalarımızın amacı “engelli ve engelsiz bireylerin fotoğraf üzerinden toplumsal duyarlılıklarını artırmak, yaşamın stresinden uzaklaştırmak ve sosyalleşmelerini sağlamak” olarak belirlenmiştir.

Derneğimiz, Temel Fotoğraf Seminerleri ve farklı konulardaki fotoğraf atölyeleri ile fotoğrafın estetik, felsefi ve sanatsal yönlerine katkı sağlamaktadır.

Kuruluşumuzdan bu yana geçen sürede ülkemizin her yerinde çağrı üzerine engelliler, engelsizler ve çocuklar ile fotoğraf çalışmaları yapıyoruz.

2018, 2019 yıllarında Malatya Arapgir ’de yapılan fotoğraf festivali kapsamında ilk yıl 18 çocuk/engelli ikinci yıl 28 çocuk/engelli ile çalışmalar yaptık.

2019 yılında Datça’da Engelim Olmayın Derneği ile çalışmalar yapıldı.Adana belediyesi bünyesinde engeliler ile üç günlük bir çalışma yapıldı.Ankara merkezli olmamız dolayısı ile her yıl Ankara’da 12 okul ve yaklaşık 140- 150 çocuk ile çalışmalar yapılmıştır.

2020 ve 2021 yılında ise Pandemi dolayısı ile hiçbir çalıma yapılmamıştır.

2017 – 2020 Mart ayı arasında dernek yaklaşık 15 farklı fotoğraf atölyesi ile faaliyetlerini yürütmüştür.

Pandemi döneminde ise çalışmalarımız Zoom ve benzeri programlar üzerinden devam etmektedir.

Bu yıl 20 Nisan 2021 den başlamak üzere “Türkiye Otomobil Federasyonu Engelliler Komisyonu ile Ortopedik Engelliler Temel Fotoğraf Semineri “yapılmıştır.

12-13-14 Kasım 2021 tarihleri arasında Malatya Battalgazi Belediyesi ve MAFSAD ile birlikte 10 engelli çocuk ile fotoğraf çalışması yapılmıştır. Sergisi 3 Aralık tarihinde Malatya Battalgazi Belediyesi/MAFSAD/ENFOD katılımı ile açılmıştır.

 

Duyurular sosyal medya hesaplarımız üzerinden yapılmaktadır.

Engellilere yönelik her türlü eğitimimiz ücretsizdir.

Engelsiz Fotoğraf Derneği (ENFOD)

Tel: 0312 419 19 70  – 0 532 612 78 62

enfodfoto@gmail.com

www.enfod.org

Facebook: Engelsiz Fotoğraf Derneği – Engelsiz Fotoğraf paylaşım

Instagram: @engelsizfotograf (Engelsiz Fotoğraf Derneği)

 

Ayrıntılı bilgi için:https://www.ifsak.org.tr/etkinlikler/

 

Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım:Bartu Akın, @bartuakin