Anadolu Aşıklık Geleneği ve Aşık Veysel-Söyleşi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Projeler Biriminin organize ettiği “Aşık Veysel, Yalan Dünya Yarsız Olmaz “  projesinin konuğu Ayşe Acar. Konuğumuz bu söyleşide bizlere Veysel bir aşıktır… Nedir aşk? Anadolu’yu mayalayan, ozanların gönlünü ele geçiren bu hal nedir? konularını anlatacak.

Aşıklık Geleneğine ait ne varsa konuğumuzla  konuşacağımız etkinliğine tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

21 Haziran 2023 Çarşamba günü, saat 19.30 da saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Ayşe Acar
Bilimkurgu-Fantastik Kurgu Yazarı

Farklı inanç grupları üzerine sahada çalıştı. Anadolu’da anlatılan dinî geleneklerin sembolik hikâyelerini ve mitolojik söylenceleri, bilimkurgu ve fantastik edebiyatla harmanladı. Yurtiçi ve yurtdışında tasavvuf edebiyatının modern fantastik edebiyata uyarlanması konusunda yaptığı konuşmalarla dikkat çekti. Yayınlanmış romanları şunlardır; Bay Binet, Yeşil Adam, Bayan Nima (Yüzyıl serisi), Mr. Binet (Yüzyıl serisinin ilk romanı İngiltere’de de yayınlandı), Kırklar Meclisi Hünkâr Bektaş, Dört Kapı – Hacı Bektaş-ı Veli. 

Felsefe lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamlayan Acar, Kant felsefesi üzerinden yürütülen Yapay Zekâ çalışmalarını konu edindiği “İnsan ve Yapay Zekâ’da Otonomi” başlıklı yüksek lisans tezini Bilgi Üniversitesi, Felsefe ve Toplumsal Düşünce Bölümü’nde tamamladı. Felsefe literatürüne “Kantian Machine”(Kant Makinesi) olarak geçen Yapay Zeka çalışmalarını Türkiye’de gündeme getiren ilk kişi oldu.

Yazar’ın felsefe ve teknoloji içerikli yazıları, çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmaya devam etmektedir.

Afiş tasarım: Sara Arslan