80’lerde Feminist Dergiler

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu tarafından düzenlenen, Berna Kuleli’nin 80’lerde Feminist Dergiler üzerine gerçekleştireceği sunuma tüm sanat severleri bekliyoruz. Etkinlik 5 Mart Salı günü saat 19:30’da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonu’nda gerçekleşecek.

Gelin 80’lerin ikinci yarısına gidelim…Toplumsal muhalefetin gerek üniversitelerde öğrenciler arasında, gerekse entelektüeller arasında yeniden hareketlenmeye başladığı günlere. Yayın dünyasında farklı görüşlerde dergiler yayınlanmaya başlamıştı. Bunlardan ikisi, yeni yeni oluşmaya başlayan kadınların bağımsız hareketinin de sözcüleri olmuştu. Feminist ve Sosyalist Feminist KAKTÜS. Feminist’in 8 Mart 1987 tarihli ilk sayısı, dergiler arasında ezber bozan kapağı, sayfaları, sayfalarının rengiyle raflarda yerini aldı. Yaklaşık bir yıl sonra, 1 Mayıs 1988’de, bu kez bembeyaz kapak sayfasında, ucunda artısıyla kırmızı kadın (Venüs) simgesi olan yeşil bir kaktüs resmiyle Sosyalist Feminist Kaktüs dergisi yayın hayatına başladı. Her iki dergi de 12 Eylül sonrası, kadınların bağımsız örgütlenmelerini, söz söylemelerini desteklerken farklılıkları da vardı. Benzerlikleri ve farklılıklarıyla iki dergi üzerine olacak sunumla bugünden geçmişe, bağımsız kadın hareketinde bir yolculuk yapacağız. Yanınızda anılarınızı da getirin.

Berna Kuleli

1966 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. 1991 yılında aile şirketinde çalışmaya karar vererek yüksek lisansı tez aşamasında bıraktı. 2017 yılı eylül ayına kadar aile şirketinde ithalat ve ihracat sorumlusu olarak çalıştı.

1999-2003 yılları arasında İFSAK Yönetim Kurulu’nda genel sekreter, sergi-gösteri ve sinema birimleri sorumlusu olarak çalıştı. 2003-2005 yılları arasında İFSAK yönetim kurulu üyesi olarak sinema birimi ve etkinlik birimi sorumluluğuna devam etti. 2008-2009 arasında İFSAK Yönetim Kurulu’nda başkan yardımcısı olarak görev aldı. 2021-2023 döneminde, İFSAK yönetim kurulunda uluslararası ilişkiler birimi ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkiler birimlerinin koordinatörlüğünü yaptı. Engelsiz İFSAK
çalışma grubunun kurucu üyesi ve İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları grubu üyesidir. ifsakblog, perasinema ve Mikroscope yazarlarındandır. Aşk Ağustosta Güzeldi isimli ilk romanı 2020 yılında yayınlandı. İkinci kitabı için öykü çalışmalarına devam ediyor.

Instagram: berna_kuleli1

Afiş tasarım: Sars Arslan