Yıl 1839, Paris Bilimler Akademisi’nde fotoğrafın patenti alındı, “fotoğraf icat edildi” ve serüven başladı. Bu yeni icat müthiş bir teknik buluş olarak algılandı ama, henüz fotoğraf sanat olarak tanımlanmıyordu. Hatta bu icat “resim artık ölmüştür” yorumuna bile neden oldu. Aradan geçen 170 yıl resmin ölmediğinin, özgürleştiğinin ispatı oldu. Fotoğraf başlangıçta gerçeğin sureti olarak algılandı. Bir süre sonra tartışma başladı: “Fotoğraf gerçeği söyler mi, fotoğraf hiç gerçeği söyledi mi?”

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günlerinin temasını “Gerçek” olarak belirlerken amacımız cevabı bilinen bu sorunun peşine tekrar düşmek değildi elbet.

İçinde yaşadığımız 21. yüzyılda fotoğraf, teknolojik anlamda ciddi bir değişim ve gelişim yaşıyor. Kimyasal üretim tekniği, sayısal üretim tekniğine dönüşüyor. Sayısal üretim özellikle yaratıcı fotoğraf ve başkalaştırma alanında büyük gelişim ve kolaylık sağlıyor. Sayısal fotoğraf teknolojisi ile fotoğrafçının, zihnindekini “görsel bir eser” haline getirmesi çok daha kolay hale geldi. Fotoğrafın resme yaptığını belki de şimdi sayısal teknoloji fotoğraf için yapıyor: “Fotoğrafı Özgürleştiriyor”

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri’nde (1-30 Kasım 2008) hepinizi fotoğrafçıların zihinlerindeki “Gerçeği” izlemeye davet ediyoruz.

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri Düzenleme Kurulu

1985 yılında başlayan serüven devam ediyor, İFSAK Kasım ayını yine fotoğraf bayramına dönüştürecek. 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri 1-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Sergiler yoğun olarak Beyoğlu çevresindeki sergi salonlarında izleyicilerle buluşacak. Peki kimlerin hangi işleri yer alacak bu fotoğraf festivalinde gelin beraber bir göz atalım.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günlerinin bu yılki teması “Gerçek”. İlk izleniminiz sizi yanıltmasın, İFSAK Fotoğraf Günleri Fotoğraf-Gerçek ilişkisini irdelemeye ya da “fotoğraf gerçeğin kağıda aktarılan suretidir” argümanını ispatlamaya çalışmayacak. Tam tersine fotoğrafçının gerçeğinin, gerçeği manüple edişinin peşinde bir yolculuğa çıkaracak. . Özellikle sayısal teknolojinin sağladığı manüplasyon tekniklerini kullanarak kendi gerçeklerini sunan fotoğrafçıların iç dünyasına dahil olmaya çalışacağız.

 

Fotoğrafın asi çocuğu ünvanını her beyanatında perçinleyen Mehmet TURGUT fotoğraf günlerinde bir sergisiyle izleyiciyle buluşacak. Mehmet TURGUT Fotoğraf Günlerinin posterini de tasarladı.

 

Slovenya fotoğrafının usta ismi Karol KALAY Fotoğraf Günlerinin tema dışı konuklarından olacak, fotoğrafa adanmış bir ömrün karelerinin izleyeceksiniz. İFSAK fotoğraf Günleri aracılığıyla 1998 yılında Karol KALAY’ı İstanbul’da bir kez daha izleme fırsatı yakalamıştık.

 

Çek Cumhuriyeti Basın Fotoğrafçılarının ödüllü eserlerini izleme şansımız olacak.

 

Fotoğraf paylaşım sitelerinde pek çok kişinin favorilerinde yer alan, “Nü” ustası Niko GUİDO İFSAK Fotoğraf Günlerinin bir diğer konuğu, GUIDO’nun çıplakları tüm dünyanın içinde kıvrandığı bir gerçeği bir kez haykıracak, Niko GUİDO ilgimizi küresel ısınmaya çekecek. Bu serginin bir özelliği daha Niko GUİDO Türkiye’deki ilk fotoğraf sergisini 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri için açmış olacak.

 

İFSAK üyelerinden Uğur VARLI fotoğrafın özel bir teknik alanından bir pencere açacak bizlere, “Kızılötesi” bir sergi izleyeceğiz.

 

İFSAK üyelerinden Yalçın SAVURAN fotoğrafı mekânın gerçeği ile birleştirecek. Yalçın SAVURAN’ın sergisi fotoğrafların çekildiği mekânda açılacak. Eminim gözleriniz hangi fotoğrafın nerede çekildiğini arayacaktır.

 

İlteriş TEZER atölyesinin İFSAK’lıları siyah/beyaz konusundaki ustalıklarını bir kez daha perçinleyecek. Perçinlemek demişken, imrendiren siyah/beyazların yalnızca karanlıkoda baskı teknikleriyle üretilmediğini, teknolojiden fazlasıyla faydalanıldığını göreceksiniz.

 

Ufuk DUYGUN küratörlüğünde kentin gerçeğini çalışan bir grup fotoğrafçı kent hakkında belkide sizin bir “gerçeğinizi” görüntülemiştir.

 

Nedim SİPAHİ küratörlüğünde çalışan İFSAK Doğa Fotoğrafçıları gurubu doğadan “makro” hatta “mikro” karelerle karşınıza çıkacak.

 

İbrahim Zaman kuratörlüğünde çalışan İstanbul’u Fotoğraflayanlar Grubunun İstanbul’un kültürel mirası konulu sergi çalışması yer alacak.


Olympus-İFSAK-Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi işbirliğiyle yürütülen bir proje fotoğraf günleri kapsamında izleyiciyle buluşacak. Rehabilitasyon desteği alan kişilerin gerçeklerinden yansıyan kareler duvarlarda olacak.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında “Gerçek” konulu bir panel düzenlenecek, panelde Fotoğraf-Gerçek-İnsan üçlemesi ele alınacak ve konuşmacılar yalnızca fotoğrafçılar olmayacak. Ressam, Psikiyatrist, Sanat Tarihçisi, Yazar, Felsefeci, farklı disiplinlerden konuşmacılar belki de gerçeğe bakışınızı değiştirecek.

 

Fotoğraf günlerinin tüm gösteri, sergi, panel, workshop ve diğer etkinlikleri henüz duyurulmadı eğer fotoğraf günleri sizin için de bir fotoğraf bayramı ise www.ifsak.org.tr adresini sıkça ziyaret etmenizi öneririz.

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri Açılış Töreni 31 Ekim 2008 Cuma 20:00 Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

Mehmet Turgut’un Yüzleri Mehmet Turgut 01-14 Kasım 2008
16:00 Taksim Sanat Galerisi

İstanbul’un Kültürel Mirası İstanbul’u Fotoğraflayanlar Grubu 01-14 Kasım 2008 17:00 Taksim Sanat Galerisi
Su Perisi Nico Guido 03-24 Kasım 2008 19:30 İFSAK Sergi Salonları
Makro

İFSAK Doğa Fotoğrafçıları Grubu 04-17 Kasım 2008 19:30 Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
Venedik Karol Kallay 05-28 Kasım 2008 19:00 Fototrek Fotoğraf Merkezi
Sıvama Estetiği Yalçın Savuran 08 Kasım 2008 12:00 Sıvama Atölyesi
Çek Basın Fotoğrafları 11-30 Kasım 2008 19:30 Basın Müzesi
Kızıl ve Ötesi K.Uğur Varlı 14-30 Kasım 2008 13:00 Tepe Nautilius
İFSAK Fotoğraf Koleksyonu 15-30 Kasım 2008 16:00 Taksim Sanat Galerisi
İstanbul’la Yaşamak İlteriş Tezer Atölyesi 15-30 Kasım 2008 17:00 Taksim Sanat Galerisi
Kentin Gerçeği Kent ve Gerçeklik Atölyesi Katılımcıları 18-30 Kasım 2008 19:30 Tarık Zafer Tunaya Sergi Salonu
Gerçekten Gerçekler Bakırköy Ruh ve Sinir Hast. Has. 24 Kasım-19 Aralık 2008 19:30 İFSAK Sergi Salonu

Panoramalar Çetin Ergand 13 Kasım 2008 20:00 İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

Gerçeğin Kırılımında Postmodern Sanat 

Moderatör: Murat Yaykın

Katılımcılar: Orhan Cem ÇETİN, Cem MUMCU, Ali ŞİMŞEK, Özcan YÜKSEK

08 Kasım 2008 Cumartesi 15:00 İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu
Sanat, Sanatçı ve Gerçek
Moderatör: Orhan Cem Çetin

Katılımcılar: Ömer Serkan BAKIR, Recep DÖNMEZ, Özlem ÖZKAN, Özcan YURDALAN

08 Kasım 2008 Cumartesi

Panoramalar Çetin Ergand 22-23 Kasım 2008 İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu

İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü 23 Kasım Pazar 12:00