”1980’li Siyah/Beyaz Yıllar” – Ali Öz

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Ali Öz ’ün konuk olarak katılacağı, Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşi Etkinliği 20 Mayıs 2021, Saat 21.00 ‘de İFSAK TV’de canlı yayında!

”1980’li Siyah/Beyaz Yıllar”;

Benim ilk fotoğraf makinesini elime alıp, fotoğraf çekmeye başladığım süreçte ortaya çıkan, çoğunlukla siyah beyaz çalışmalardan oluşan 160 fotoğraflık bir seçki.

Fotoğrafı bir yaşam biçimi olarak seçmeme sebep olan o süreçte, okul duvarlarında açtığım ilk sergi, yine o dönemde yapılan röportajlar…

1980 -1985, kapitalizmin  bugünkü kadar vahşi düzeyde olmadığı, nispeten insani değerlerin daha yoğun var olduğu o dönemin sosyolojisini bugüne aktaran fotoğraflar…

Bunları izleyip, konuşmak üzere birlikte olacağız.

Yayın Linki için tıklayınız              

Ali Öz

Fotoğrafa 1979 yılında elindeki kısıtlı para ile edindiği bir makine ve bir agrandizör  ile başlayan Ali Öz,  Ankara Siyasal Bilgiler Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü Mezunudur. Onu bütün toplumsal eylemlerde, yürüyüşlerde fotoğraf için uygun gördüğü, en iyi açı için seçtiği uygunsuz bir yerde görmüşsünüzdür. Ya yürüyüşü objektife sığdırmak için kürsüye tırmanmıştır, ya bir duvarın tepesindedir.  Ve parmağı deklanşörün üstünde, yüzünde incecik bir gülüş… Konuşmayı pek sevmez. Söylemek istediklerini, öfkesini, acısını, sevincini fotoğraflarında, dialarında okursunuz. Fotoğraf onun için “en yakın iletişim aracıdır” çünkü. Bu konudaki düşüncelerini yıllar önce yapılan bir söyleşide şöyle özetlemişti:

“İnsan açlığa katlanabiliyor ama sevgisizliğe, tutkusuzluğa ve amaçsızlığa katlanamıyor. Benim de insan sevgimin odaklandığı en dolaysız ve en somut bir sesleniş aracı oldu fotoğraf sanatı.”

Gençlik yıllarında sosyal politika alanında çalışan, kooperatifler ve sendikalarda geçirdiği yıllar kendine özgü görüşlerinin oluşmasında etkin olan Ali Öz, uzun süredir basın fotoğrafçılığına gönül vermiş durumda. “Politik belgesel” diye adlandırdığı türde fotoğraf çekmeyi bir misyon (görev, amaç) edinen Ali Öz’ün  Türkiye coğrafyası dışında çektiği fotoğrafları da var. Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika ülkelerinde çektiği bu fotoğrafların konusu “çalışan insan, üreten insan, çaresiz insan.”  Ali Öz bu tutumunu “İnsan sever ve sevdikleri için savaşım verir” sözleri ile açıklıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi açan ve fotoğraf gösterisi yapan Ali Öz, fotoğraflarıyla sayısız ödül ve mansiyon aldı.

Sırasıyla Nokta, Güneş, Milliyet, Cumhuriyet, Aktüel, Tempo ve NTV MAG ve Birgün’de çalışmış olan Ali Öz halen  serbest foto muhabirliği yapmaktadır.

 

Afiş Tasarım: Ece Ural

@eceuraldesign