“Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı” – Stratos Kalafatis

İFSAK Çevrim İçi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Uluslararası İlişkiler Birimi’nin organize ettiği, Stratos Kalafatis ’in konuk olarak katılacağı, “Yurt Dışından Bir Fotoğrafçı” temalı söyleşi etkinliği 04 Ocak 2022, Saat 20.00 ‘de İFSAK TV’de canlı yayında!

Canlı gerçekleşecek yayında, söyleşi dili İngilizce olacak ve Türkçe çeviri yapılacaktır. Stratos Kalafatis’e sormak istediğiniz soruları 03 Ocak 2022 Pazartesi gününe kadar  bernakuleli@ifsak.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Stratos Kalafatis;

1966 yılında Kavala ’da doğan fotoğrafçı Stratos Kalafatis, çalışmalarına Selanik’te Lia Nalbantidou ile birlikte kurdukları Studio Tessera fotoğraf platformunda devam etmektedir. Selanik Aristolle Üniversitesi’ndeki fizik eğitiminin ardından 1991-1993 yılları arasında Amerika’da Philadelphia’da Sanat Enstitüsü’nde Fotoğraf eğitimi almıştır. Yunanistan’a döndükten sonra Platon Rivellis’le çalışmıştır. 1993-1997 yılları arasında Selanik’te PhotoCirce’i yönetmiştir. 1994-1997 yılları arasında bugün şehrin en önemli fotoğraf galerisine sahip olan Selanik Fotoğraf Müzesi’nin kuruluşunda danışmanlık yapmıştır. 2000 yılında Skopelos Adası Fotoğraf Merkezi’nin yöneticiliğine atanmıştır. 1990’dan bu yana freelance fotoğrafçı olarak çalışmakta, fotoğraf eğitmenliği yapmakta ve bağımsız workshoplar düzenlemektedir. Birçok seminerde eğitmenlik yapmış ve birçok sergi düzenlemiştir.

 

Atina Agra Yayınları tarafından yayınlanan fotoğraf kitapları şöyle sıralanabilir:

  • Archetypal Images (1999), Omonoia (2000),
  • A journey to the heart of Athens, with texts by Philippos Philippou (2000),
  • Journal 1998-2002 (2004),
  • Athos / The colours of faith (2014),
  • Archipelago (2017).

 

Stratos Kalafatis, Atina’da Bernier/ Eliades Galerisi tarafından temsil edilmektedir.

Beş yıl süren projesi “Athos / The Colours of Faith” – “Athos / İnancın Renkleri” sergisi Paris, St. Petersburg, Berlin, Trieste, Roma gibi şehirlerden sonra bu yıl Ekim ayında Bulgaristan’ın Plovdiv şehrinde düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Buluşması’nda açılmıştır. 

Bugüne kadar dünyanın değişik ülkelerinde açtığı sergilerinden biri de 2002 yılında İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında açılan Ötekiler sergisi idi. 

Stratos Kalafatis ’le fotoğrafa başladığı ilk günlerden bugüne kırk yıla yayılan fotoğraf yolculuğunu konuşacağız.

Yayın Linki için tıklayınız

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign