Yaşamlar Görsel Öyküler… Proje Atölyesi

12 Nisan – 27 Haziran 2021

Danışman: Serkan Turaç

Herkesin bir yaşam öyküsü var. Buradan yola çıkarak bireysel fotoğraf üretimini yapılacak ve kişiye özel bir çalışma ortaya konulacaktır.

Proje Online(Çevrim içi) olup temel fotoğraf bilgisi almış herkese açıktır. Yaşamın içinden fotoğraflardan oluşacak olan atölyede, bir öykü içeren konu, (kişi) ele alınıp fotoğrafta anlatım dili kullanılarak  görsel bütünlük ortaya çıkarılmak istenmektedir. Örneğin yaşadığımız yerin marangozu, bakkalı, berberi, ayakkabıcısı, saatçisi,  üretim yapan çiftçisi, balıkçısı, esnafı, kişisi vb konularda yaşam kareleri bu projede anlatılacaktır. İster tek konu etrafında tek kişiyi anlat istersen birçok fotoğrafla tek konuyu.  Küçük hikâyelerin de yazılı olarak yer alacağı fotoğraf çalışması ile geleceğe bir belgenin yanı sıra yaşamsal portreleriyle, farklı mekânlarda öykülerin peşinden gidip yaşamların belleklerde uzunca süre yaşanması sağlanacaktır.

Başlangıç:  12 Nisan 2021 de başlayacak olan atölye 27 Haziran 2021 de sonlanacaktır.

Hedef ve içerik: Fotoğraflardan bir sunum hazırlanacaktır. Çalışmaların sonunda istenirse görsel bir fotoğraf kitabı tasarlanacaktır. Fotoğraf okumanın yanı sıra değerlendirme, görsel dil oluşturma, fotoğraf analizi, detaylarla bir bütünü görme bu seminerde sağlanacaktır. Yeni fotoğrafçılar ve konuklarında yer alacağı seminerde, sinemasal bakış açısıyla görsel dilin fotoğraf üzerindeki bütünü irdelenecektir.  

Proje Takvimi :  10 -15 günlük arayla buluşma ile seminer süresi planlanmıştır. Takvim ilk ders verilecektir.  

Katılımcı sayısı:  En az 15 En çok 30 kişi

İFSAK SEMİNER VE ATÖLYELER BİRİMİ

Seminer ile ilgili daha detaylı bilgi almak için;

Tel: 0212-292 42 01

E-Mail: iletisim@ifsak.org.tr

Web: https://www.ifsak.org.tr

Danışman hakkında.

Danışman Profili