Hürriyet Akın

1951 yılında Iğdır da doğdum. Makina mühendisiyim ve kendi şirketimde çalışmaktayım.

Fotoğrafa halen üyesi olduğum Türkiye’nin saygın derneklerinden İFSAK‘ta başladım ve kırk yıldır da fotoğraf sanatının içindeyim.

Kültür ve sanattan uzak olan toplumları susuz ve çorak çöle benzetirim. İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. Ben bu kaçınılmaz süreçte insanların yaşamlarında gelecek nesillere kendi ölçülerinde olumlu miraslar bırakmaları gerektiğine inananlardanım.

Sanat insanların dil, din, ırk, renk gözetmeksizin dünyada paylaştıkları tek gerçektir.

Fotoğraflarımda genellikle bir hikaye anlatımı ve mesaj olmasına dikkat eder belgesel tarzda insan odaklı çekimler yapmaya çalışırım.

On kişisel sergi ve birçok karma sergilerde yer aldım. On beşe yakın slayt gösterimim var. Fotoğrafın anlatım gücüne inanırım.  Bu nedenle odaklandığım konuları önce içimde yaşar sonra beynimde oluşturur ve onlara kendi duygularımı ve dünya görüşümü katarak üretmeye çalışır ve paylaşırım.

Fotoğraf benim yaşam biçimimdir. Hiçbir yarışmaya katılmadım. Bu yarışmalara karşıyım demek değildir. Adımın önünde ve sonunda bir sıfatın olmasını sevmediğimden sadece…..

Birçok fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptım, söyleşi ve sunumlarda bulundum. Büyükçekmece Mimar Sinan köprüsünü anlatan bir kitap çıkarttım. Halen Büyükçekmece Fotoğraf Derneği’nin on dört yıldır kurucu üyesi ve başkanlığını yapmaktayım.

Foto Galeri