Aslı Aydın

Merhaba ben Aslı, doğaseverim.

Kendimi fotoğraf aracılığıyla ifade edebildiğimi düşündüğüm alanlar; doğa ve manzara fotoğrafçılığı, gece fotoğrafçılığı ve uzun pozlama. Modellerim toprak, bulut, dalga, dağlar, yıldızlar, ulaşabildiğim kadar evren!
İnsanın en temel gereksinimlerini parayla satın almaya çalıştığı, kendi zihninin sonucu elleriyle inşa ettiği bir şehirde; şansıma yine de bence dünyanın en güzel şehrinde yaşıyorum.

Normal şartlarda almaktan imtina edebileceğim risklerin ortasında buluvermek bence kendimi bu tutku. Her adımı heyecan, sona yaklaştım hüznü yok. Gidilen yollar, zihne kazınan yüzler, anılar; sonunda her biri size has bir şeylere dönüşüyor. Aynı her duygunun, her anının bir şarkısı, rengi, kokusu olduğu gibi o da size bir fotoğraf bırakıveriyor. Ve ben, fotoğrafa en doğru renklerini vermeye çalışırken, yaşadıklarımı da kadraja doldurabiliyor muyum? Sesleri duyabiliyor musunuz?

Fotoğraflarımda izleyenlere vermek isteyebileceğim en temel duygu onları o anın bende oluşturduklarına yaklaştırmak. Gerçeğin peşinde olduğumu savunurum hep ve fotoğrafı uzatarak manipüle etmeyi seviyorum. Mesela 2 dakika pozlanmış bir fotoğrafın seyirciyi bir zamanlar yaşanmış 2 dakikalık bir zaman dilimine karşıladığını düşünmek güzel. Uzayan bulutların hareketini tahmin ederken, içlerinden kendi hayal kahramanlarını bulup “bu benim olsun” oyununu oynadığım.

Doğada olmak, toprağa basmak, doğayla uyanmak ve doğayla güne veda etmek; sonra gecenin o bambaşka dünyasına geçip gökyüzüne yıldızlarına karışmak nefis duygusu, biz şehre başkalaşmış insanlara kim olduğumuzu hatırlatıyor.
Bu güzel duygunun esiri olarak, ayaklarım beni taşıdığı sürece yol yapmak dileğiyle…

Eğitimim:
Kabataş Erkek Lisesi
İTÜ Mimarlık Fakültesi – Kent Planlama
Istituto Universitario di Architettura di Venezia – Urbanistica e Pianificazione del Territorio
İÜ – Sosyoloji(Devam ediyor)

Üye olduğum dernekler:
IFSAK/Seminerler ve Atölyeler Bölümü Danışman Yrd
Büfod
SSS

Foto Galeri