Ütopya’dan Distopya’ya Otobiyografik İzdüşümler

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

ÜTOPYA’DAN DİSTOPYA’YA OTOBİYOGRAFİK İZDÜŞÜMLER
KONUKLAR: NURSEN BİLGİN KADAYIFÇIOĞLU – SERKAN TURAÇ

İFSAK üyelerinden Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu’nun fotoğraflarından oluşan “ Ütopya’dan Distopya’ya Otobiyografik İzdüşümler “ kitabı İFSAK TV’de .

17 Aralık 2020 Saat 20.00 de Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu ve kitabın editörü Serkan Turaç ile birlikte gerçekleştireceğimiz canlı yayına sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Etkinlik Yayın Linki

Ütopya’dan Distopya’ya Otobiyografik İzdüşümler

Ütopya ‘dan Distopya’ya Otobiyografik İzdüşümler “Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, Anadolu’da her kız çocuğu tonlarca harf ağırlığında bir sessizlikle doğar…” ilk cümlesidir kitabın. Derdi, bu sessizliğin dile gelip konuşması, fotoğraf olup anlatmasıdır. Doğduğum yerden başlayarak giderek genişleyen bir coğrafi düzlemin kırsalında, ya da kentlerinin sokaklarında kaybolarak, bazen aşinalık bazen yabancılık bağlamındaki etkilenimlerimin fotografik anlatılarla somutlaşmış halidir. Kişisel ve toplumsal bellek rehberliğinde, on yıl boyunca, doğrudan fotoğraf yöntemiyle yapmış olduğum geniş çerçeveli bir psikocoğrafya çalışmasıdır.

Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu

Orta öğrenim: İstanbul Erenköy Kız Lisesi
Yüksek Öğrenim: ODTÜ Jeoloji Mühendisliği
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi

Meslek: İç Hastalıkları Uzmanı

2011 yılından itibaren İFSAK üyesiyim. İFSAK bünyesinde Belgesel fotoğrafçılığa giriş, Işık Gölge fotoğrafçılığı, Kavramsal fotoğrafçılık, SEMT ve SAHTE konulu proje atölyelerine, Galata Fotoğrafhanesi’nin Belgesel Fotoğrafçılık programına katıldım.
İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları grubunun kurucu üyelerindenim. İKİ BEN proje atölyesinin danışmanlığını yaparak İFSAK danışman kadrosu arasında yer aldım.

Yurt içi ve yurtdışında yayınlanmış projelerim:

Aramak ( AJANS TABLOİD 2016)
Oltanın Beri Tarafı ( AJANS TABLOİD 2017, LENS CULTURE 2017,
KALEYDOSKOP ITALYA 2020)
Winter Life in Istanbul Streets ( LENS CULTURE 2017)

Kişisel Fotoğraf Gösterisi: Doğu’dan ve Batı’dan Kadın Hikayeleri (İFSAK, Photoplay Mecidiyeköy, Foça Barış Kadınları gösterimleri .

Serkan Turaç
Fotoğrafçı / Yönetmen

Fotoğrafa yerel bir gazetede başladı. Birçok dergi ve gazete için fotoğraf üretti. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazete ve internet sitesinde yazıları ve de fotoğrafları yayımlandı. Kişisel olarak birçok mekân da sergi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldı. İmza atmış olduğu iki belgesel olmak üzere kısa ve uzun metraj filmlerde çeşitli görevler aldı. Yönetmenliğini üstlendiği “Not” isimli Kısa filmi 2016 yılında çekti. Bodrum Kısa Film Atölyesini kurdu. Atölye sonrası ANSIZIM, Doğruluk Sandalyesi ve Oğul Kısa filmlerini çekti. Kısa Film seminerleri düzenlemekte. Şirketler için Tanıtım Filmleri ve fotoğrafları çekiyor. Ödüllü Afiş, DVD ve Kitap kapak tasarımları bulunmaktadır. Fotoğraf sergilerinin yanı sıra görsel fotoğraf sunumları ve fotoğrafçılar için kitaplar hazırladı.
Danışmanlığı altında birçok fotoğraf sevdalısına ışık tuttu. Yürüttüğü projelerde fotoğrafçılar yetiştirdi. İstanbul Fotoğraf Günlerinde ve çeşitli fotoğraf organizasyonlarında görevler aldı. Fotoğraf kitaplarının da danışmanlığını/editörlüğünü üstlendi. Kısa filmlerde ön seçicilik ve seçicilik görevlerinde bulundu.
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’da dört yıl Başkan Yardımcılığı görevinden sonra 2013-2015 döneminde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İFSAK dergisinde Yazı işleri Müdürlüğü ve Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu.
AKYA Film Prodüksiyon çatısı altında fotoğraf, video ve sinema çalışmalarına devam ediyor. Serkan Turaç, Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BODRUMART, AFYON FRİG üyesi ve aynı zamanda AFYON FRİG TFSF Temsilcisidir. Sille Sanat Sarayı’nın, Muş Fotoğraf Sanatı Derneği’nin ve Halikarnas BOFSAD’ın “Onur” üyesidir.
FIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Fedarasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b unvanını, GPU (Global Photographers Union) ZEUS unvanını taşıyor.
www.serkanturac.com / www.bodrumkisafilmatolyesi.com adı altında bir internet sitesi bulunmakta.