“Urartular” – Metehan Büyükkaya

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak Metehan Büyükkaya’yı ağırlayacağımız etkinlikte; Büyükkaya’nın “Urartular” adlı fotoğraf sunumunu izleyeceğiz ve ardından bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Bu keyifli sunumu izlemek için tüm fotoğraf ve sanatseverleri bekliyoruz.

08 Şubat 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonunda.

Urartular;

Cesaretinizi hiç kimsenin sizi kurtarmayacağını anladığınız gün inşa edersiniz. Tarih boyunca yaşanan büyük savaşlar birbiri ile çarpışan orduların sayıları kadar kararlılık, cesaret ve hatta çaresizliğin etkisi ile şekillenmiştir. Savaşı kaybetmenin belki de yüzyıllar boyu esareti doğuracağını bilenler, güçlerini sonuna kadar kullanmaktan çekinmezler.

Urartular,( M.Ö. 900 – 600) Doğu Anadolu’da, Van Gölü ve çevresinde yaşamış, merkezi Tuşba olan Anadolu uygarlıklarından biridir. Kuruldukları bölgelerde özellikle yazılı belgelerden anlaşıldığı üzere M.Ö. 9 ve 13.yy’da beylik ve aşiretler halinde yaşadıkları tespit edilmiştir. Van Kalesi ve çevresinde ilk anıtsal eserlerine rastlanılır. Çavuş tepe, Toprak kale, Patnos ve Erzincan civarında toprak ve kaleleri dikkat çekicidir. Urartu döneminde Kale mimarisi oldukça gelişmiştir ve Sanat Tarihine en önemli katkısı Kale mimarisidir. Arazileri su kanalları ile verimli hale getirip tarımcılığı geliştirmiş ve hayvancılık ile uğraşmışlardır. Ayrıca zengin takı – taş süsleme sanatına hâkim olmuşlardır. Demirin işlenmesi ile birlikte diğer toplumlara göre savaş malzemelerinin kullanımını avantajlarına çevirip askeri başarıları hız kazanmıştır. 1. Argişti devrinde ticaret yollarına da hâkim olarak uygarlığın zirvesine çıkmışlardır. Çok tanrılı dine inanan Urartular, ayinlerini Tanrıları ve başkent Tuşba için ritüeller eşliğinde kurban kesilmesi esasına dayanırdı. Yapılan kazı çalışmaları sonrası hayvan kemiklerinin yanında insan kemiklerinin bulunması sonucu ayinlerde insanların da kurban edildiği görüşü de kabul edilir. Orta Asyalı İskitler tarafından zayıflatılan Urartular, Medler tarafından çeşitli kaynaklarda genellikle tarihlenen M.Ö. 590 yılında yıkılmıştır.

Bu çalışmada, dünyanın en büyük Urartu müzesi olan Van Müzesi’nde rölyef tarzda bulunan Urartu eserleri, devlet yazısında kullanılan Hitit alfabesi ve kitabeleri, kendine özgü çivi yazısı karakterleri, süsleme ve takı işçiliği, tarımcılık ve dokumacılığın yanında ayinlerde ve gündelik eşya kullanımındaki malzemeler, günün teknolojik silahları ve at koşum takımları incelenerek, iç mekânda görüntünün sanat tarihi eşliğinde fotoğrafa evrilmesinin sonuçlarına değinilmiştir..

 

Metehan Büyükkaya;

1984 yılında Giresun’da doğdu. Meteorolojist’tir. Fotoğrafa ilgisi dijital dünyanın emekleme dönemlerinde başlasa da anı fotoğraflarıyla sınırlı kaldı. 2013 yılında çevrimiçi temel fotoğrafçılık eğitimi aldı. Eğitime ve birikime önem verdi, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünden mezun oldu ve Ordu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünü üzerine ekledi. 2020 Nisan’da Sony CEO’su Scott Grey ile portfolyo üzerine söyleşide bulundu.

Birçok kez karma sergilere katıldı, projeler hazırladı ve farklı şehirlerde fotoğraf gösterileri düzenledi. Ekim 2018’de ‘Yüksek Umutlar’, Mayıs 2019’da ‘Performans’ ve Aralık 2019’de ise ‘Efsanenin İzinde Çaldağ’ fotoğraf sergilerini açtı. 2020 Uluslararası Bursa FotoFest’e kabul gördü ve Çaldağ’ı sanal sergi kapsamında meraklıları ile buluşturdu. Efsane’nin İzinde Çaldağ ilk fotoğraf albümüdür. 2021 yılı teması Göz Göze olan Uluslararası Bursa Fotoğraf Festival’ine Urartular çalışması ile üst üste 2. Kez katılım sağladı. Tematik form ağırlıklı fotoğraflar ve belgesel fotoğrafa ağırlık verdi. 2020 – 2021 yılında Uluslararası yarışmalarda 100’den fazla ödül kazandı.

FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu), İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) üyesidir.


T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge uyarınca,

  • HES kodu üzerinden kişilerin aşı, geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacaktır.
  • Kişi, hastalığı geçirmemiş veya aşı olmamış veya negatif PCR testi yaptırmamışsa yemeğe kabul edilmeyecektir.

Ayrıca devam eden koruma tedbirleri uyarınca; ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan misafirlerimiz, yine kabul edilmeyerek en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecektir.

Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.