Sokak Fotoğrafçılığı Üzerine – 1

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

 

Neredeyse iki yılın ardından İFSAK salonlarında yeniden başladığımız etkinliklere tüm üyelerimizi ve fotoğraf severleri davet ediyoruz.

Konuk olarak, İFSAK Sokak Fotoğrafçılığı Grubu Danışmanı Hakkı Ceylan’ı ağırlayacağımız etkinlikte; sokak fotoğrafçılığı üzerine konuşacağız ve Ceylan’ın fotoğraf gösterilerini izleyeceğiz.

Söyleşi, 25 Kasım 2021, Saat 19.30 ‘da İFSAK ’da.

Not: Pandemi koşulları gereği söyleşi yapılacak salonumuza en fazla 15 izleyici alınacaktır. İzleyici sayının fazla olması durumunda lokalden izlenilmesi için naklen yayın yapılacaktır.

Hakkı Ceylan;

1973 yılında İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Aslen kuzeyliyim; yani Karadeniz kültürü ile yetiştim. İTÜ Gemi İnşaatı Fakültesinden mezun oldum ve uzun yıllar I.T. sektöründe çalıştım, sonra istifa edip Turizm sektörüne geçiş yaptım.

İlk fotoğraf makinemi 1989 yılında o zamanki Rus Pazarından satın almıştım, lise son sınıftaydım. O zamandan beri fotoğrafçılığa olan ilgim artarak devam etti. Son on beş, yirmi yıldır hayatımın merkezinde yer alıyor. Fotoğraf çekiyorum ve fotoğrafla ilgili yazıyorum. İşim gereği çok seyahat ettiğimden her kültürden ve bölgeden insanlarla temasım oluyor. Fotoğraf ise zihnimdekilerle etrafımda olup bitenin bir bileşkesi olarak ortaya çıkıyor.

Hayata bakış açımın son aldığı şekil tek kelimeyle: Zen. Fotoğrafla Zen’i birleştirebilmenin tek yolunun da Sokak Fotoğrafçılığı olduğunu düşündüğümden son zamanlarda sadece sokak fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Zen’de hedef yolun kendisidir. Bir amaç için fotoğraf çekmiyorum, belgeleme veya sanat eseri oluşturma gibi bir iddiam yok, benim fotoğraflarımda da amaç basitçe o fotoğrafın kendisidir.

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign