“Siyah Beyaz İstanbul”

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

 

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile buluşturuyor. İFSAK Galeri’de İFSAK, Siyah Beyaz İstanbul 1. ve 2. Dönem Atölyesi’nin  Siyah Beyaz İstanbul sergisi açılıyor.

20 kişinin 60 fotoğraf ile katıldığı sergi 23 Nisan – 12 Mayıs 2022 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

Siyah Beyaz İstanbul;

İnsan ilişkileri Kamondo merdivenlerine benzer:

Ayrı yollardan geliriz, bir noktada buluşuruz, ayrı yönlere gideriz. *

İstanbul şehri. Derin geçmişi, zengin yaşam hikâyeleri ve çok katmanlı uygarlık birikimleriyle gerçek bir kültür başkenti.

Şimdi bu kadim şehir, hem herkesin, hem de hiç kimsenin şehri olarak, SİYAH/BEYAZ İSTANBUL adlı fotoğraf sergisiyle karşımızda.

Farklı karakterlere, bambaşka zihinlere ve bakış açısına sahip bir grup fotoğrafçının işlerini bir potada birleştiren sergi, bu fotoğrafçıların İstanbul’a ilişkin kendi zihinleriyle kurdukları bambaşka dünyayı algılamayı amaçlıyor.

Tarihi Yarımada’dan Karaköy’e, Galata’dan Pera’ya uzanan antik geçmişe sahip bir bölgenin, Saint Pierre Han’dan Suriye Pasajı’na, Mısır Apartmanından Arter’e, nokta atışlı, panorama tadında SİYAH/BEYAZ bir hikâyesi.

Büyük bir merak ve ilgiyle gözlerini İstanbul şehrinin bu tarihi semtlerine çeviren fotoğrafçılarımız, şehrin eski ve yeni tüm zamanlarını, insanlarını, hikâyelerini, detaylı gözlemlerinin sonucunda edindiklerini anbean bizlere ustalıkla aktarıyor. İzleyiciler sergideki eserler arasında gezinirken bu tarihi mekânlarda dolaştığı hissine kapılıyor.

Sergi, fotoğrafçıların çeşitli zamanlarda tarihi mekânların geçmişine ve bugününe yaptığı yolculuklarla bir macera havasına bürünüyor ve izleyiciye soluksuz bir izleme serüveni sunuyor. Onlar, geçmiş ve bugün arasında gidip gelirken, Doğu’nun ve Batı’nın iç içe geçmiş çok kültürlü yaşam biçimleri birbirine karışıyor.

Fotoğraf ustası Timurtaş Onan’ın danışmanlığında gerçekleşen SİYAH/BEYAZ İSTANBUL fotoğraf sergisi, zamana ve mekâna ilişkin yepyeni bir bakış açısı sunmayı ve ezber bozmayı hedefliyor.

Rafet Akalın                                             

* Tolga Gümüşay, Hiç Kimsenin Kenti

Danışman; Timurtaş Onan.

Danışman yardımcıları; Gül Sevil Erişi ve Saadettin Salman.

Katılımcılar (alfabetik sırayla); Rafet Akalın, Yasemin Altun, Beril Baytan, Fethi Baytan, Semiha Berkem, Alain Danon, Michael Horada, Sevgi Deli Zaim, Murat Erkan, Sema Kahraman Vurucu, Hamiye Kalcıoğlu, Aliye Rahşan Karabetça, Saadettin Salman, Moris Sarfati, Mustafa Sarısakal, Nevra Topalismailoğlu, Harika Topaloğlu Yücel, Arzu Ünal Çokşirin, Hande Yeniley, Sami Onur Zaim

 Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin