Siyah Beyaz İstanbul

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile buluşturuyor. İFSAK Siyah Beyaz İstanbul 3. Dönem Atölyesi’nin  Siyah Beyaz İstanbul sergisi açılıyor.

11 Fotoğrafçının katkıda bulunduğu sergi 07 Ocak – 26 Ocak 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

Sergi açılışı; 7 Ocak 2023 Cumartesi, saat 16:00 ‘da. İFSAK Galeri ’de.

 

Siyah Beyaz İstanbul;

Fotoğrafik sahneler, hazır imgelerdir; ancak bulunmayı ve bir daha asla görülemeyecek biçimde çerçevelenmeyi beklerler. Her biri bir flanör ruhu taşıyan on bir fotoğrafçı, içinde kaybolduğu şehrin sokaklarında, pasajlarında, hanlarında, meydanlarında, ulaşılamaz noktalarında doğaçlama olarak bir yolculuğa çıktı ve bu yolculukta hayatın içinde zaten hazır olarak bulunan sahneleri kendi bakış süzgecinden geçirerek başka bir kimsenin göremeyeceği imgeler olarak bizlere yeniden sundu. Bu sergide fotoğrafçılar tarafından dört köşe bir çerçeve içerisinde yakalanan ise İstanbul’un siyah beyaz dışavurumu oldu.

Bazen sabahın ilk ışıklarında kentin ve insanların gölgeleri birbirine karışırken, bazen ışığın girebildiği en kuytu köşelerde, bazen sisler içinde belli belirsiz silueti okunan kent manzarasında, bazen de karlar altındaki kent dokusunda geleceğe bırakılacak izlerin, hikâyelerin peşine düşüldü.

Bu arayışın sonunda siyah beyaz düşsü bir İstanbul, bir çerçeveye sığdırılmış gibi gözükse de fotoğraflara baktıkça hayaller büyür, İstanbul büyür, çerçeve dışında olanlar da hayaldeki İstanbul’a karışır, hayalle gerçek arasında bir yolculuğa çıkılır. Fotoğrafçı ile fotoğrafa bakan bazen ortaklaşırlar, bazen de her bakan ile fotoğraftaki anlam ve duygu zenginleşir. Fotoğrafçıların vizörün arkasından bakarak gördüğü ve kurduğu sahne, son noktada fotoğrafa bakan bizlerin izlediği ve her birimizin farklı farklı hikâyeler kurmaktan haz aldığı birer fotoğrafik imgeye dönüşür. İstanbul’da fotoğraf çekmek, düşlerle gerçekler arasında bir yolda olma halidir. Kentin belleğine her daim yeni imgeler yazılır.

Danışman; Timurtaş Onan

Danışman yardımcısı: Çağrı İşbilir

Katılımcılar; M. Beyazal, A. Öztürk, I. Bayram, S. Salman, R. Fırtına, İ. Yıldız, Z. Uğrak, D. Aktaş, T. Aslan, M. Sarısakal, S. Berkem

 

Ayrıntılı bilgi için:   https://www.ifsak.org.tr/etkinlikler/

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin