Sinestezi Yarattığı Renklerin Görsel Sanatlar Üzerindeki Etkileri ve Renklerin Psikolojik Anlamları

Sinestezi Yarattığı Renklerin Görsel Sanatlar Üzerindeki Etkileri ve Renklerin Psikolojik Anlamları– Gamze Gökçen

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak Gamze Gökçen’i ağırlayacağımız etkinlikte; “Sinestezi,Renkler ve Sanat” temalı söyleşiyi yapacağız. Söyleşimize tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

5 Aralık 2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda.

Sinestezi çoklu algı durumudur. Bir duyunun diğer bir duyuyu tetiklemesi sonucu oluşmaktadır. Yunanca kökenli bir kelimedir. Yunanca’da birlikte anlamına gelen syn duyular anlamına gelen anesthesia’den türemiştir.

Sinestezi beş duyumuzu kapsayan bir konu olsa da , sanat tarihinde görsel duyuyla , işitsel duyu arasında geçen bir alan olmuştur.

İlk sanat tarihinde 1911 yılında Wassily Kandinsky’nin Sanatta Ruhsal üzerine yazmış olduğu kitapla birlikte sinestezi yeni bir anlam kazanmaya başlıyor. Bu konuda birçok bilimsel araştırmada bulunmuştur.


Gamze Gökçen

6 Ağustos 1993 ‘de İstanbul’da doğdu. Çocukluğundan beri resim yapmaya merakı ve yeteneği vardı. 2011 yılında Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümünden mezun oldu. 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım bölümünden mezun oldu. 2018 yılında Central Saint Martins Moda ve Sanat okulunda Styling üzerine eğitim aldı. 2022 yılında Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü yüksek lisans programından mezun oldu. Tev Korona Kahramanları Destek Fonu ( Bulaşıcı olan iyiliktir ) projesi , Avrasya Sosyal Bilimler Kongresi , Art Ankara Sanat Fuarı , İtalya’da M.A.D.S Sanat galerisindeki gibi birçok karma sergiye katıldı. Amerikalı Sinestet Piyanist Margin Alexandere 31 Nisan 2021 ‘deki New York’taki konserinde sanatçının Maneviyatın Işığı adlı çalışmasına beste yaptı. Suadiye Sanat Galerisinde 2021 yılında Sinestezi ve Renklerin Enerjisi adlı kişisel resim sergisini açtı. Gazi Üniversitesi’nin düzenlediği sempozyumda sinestezi üzerine sunum yaptı ve Kütahya Üniversitesi’nde “Renklerim Kültürlerdeki Yeri ve Tarihçesi” üzerine sunum yaptı. 2022 yılında sinestezi ve sanat ilişkisi üzerine yüksek lisans tezini verdi. Üretimhane’nin düzenlediği sanat terapi eğitimine katıldı. Sem akademisinin düzenlediği sanat terapi eğitimine katıldı. 2022 yılında renk psikolojisi üzerine CKM’DE fotoğraf sergisi açtı. Şu anda ikinci yüksek lisansını Işık Üniversitesinde sanat kuramı ve eleştirisi üzerine yapmaktadır ve Yenigün gazetesinde renkler üzerine yazılar yazmaktadır.


Afiş tasarım: Sara Arslan