Sébah&Joaillier Merceğinden Siyah Beyaz Osmanlı

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, Fabrizio Casaretto’yu ağırlayacağımız etkinlikte; İstanbul’un en eski fotoğraf stüdyolarından Sébah&Joaillier üzerine konuşacağız.

Söyleşi, 17 Kasım 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

 Sébah&Joaillier Merceğinden Siyah Beyaz Osmanlı;

Fotoğrafçılık Fransa’daki keşfinden itibaren gezgin fotoğrafçılar sayesinde hızla dünyaya yayıldı. Osmanlı 1840’lı yıllarda fotoğraf ile tanıştı. Oryantalizmi dünyaya yayan en önemli stüdyo olarak kabul edilen stüdyo, kapılarını Pascal Sébah ve abisi Cosmi ile 1857 yılında açtı. Polycarpe Joaillier ile 1885 yılında ortaklık kurup, 1974 yılında bir asrı aşkın süre sonrası Foto Sabah adıyla kapandı. Söyleşide, biraz tarihe, fotoğrafçılığın gelişmesine, ardından Sébah & Joaillier stüdyosuna bol görselle değinilecektir.

Fabrizio Casaretto;

İstanbul doğumlu Fransız ve İtalyan kökenli bir Levanten’dir. Fransız Pierre Loti Lisesinden sonra yüksek tahsilini Aix-Marseille üniversitesi Ekonometri dalında tamamladı. Uzun yıllar uluslararası emtia ticaretinden sonra risk yönetiminde hedging ve ticari danışmanlık vermektedir. Finansal Korunma/Hedging üzerine 2017’de bir kitabı yayınlanmıştır.

Ailenin Osmanlı döneminde makarnacılık, sigortacılık, fotoğrafçılık ve diplomasi geçmişi vardır. 19. yüzyılın ikinci yarısında oryantalizmi dünyaya yayan en önemli stüdyo olarak kabul edilen Sébah & Joaillier fotoğrafhanesinin ortaklarından Polycarpe Joaillier’nin 5. kuşak torunudur. Aile mirası olarak bu konuda arşiv ve koleksiyonerlik yapmaktadır, kitabının 2022 sonunda piyasaya çıkması beklenmektedir.

Afiş Tasarım: Sara Arslan