Octagon

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK Lokal ’de ANAFOD ’un Octagon sergisi açılışı yapılacak.

Sergi 18 Şubat – 9 Mart 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

Sergi açılışı; 18Şubat 2023 Cumartesi, saat 15:30 ‘da. İFSAK Lokal’de

ANAFOD (İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği);

ANAFOD, 2009 yılında bir avuç fotoğraf severin Maltepe – İstanbul’da bir araya gelmesiyle faaliyetlerine başlamış, 2013 yılında ise resmi kuruluşunu tamamlamıştır.  2020 Mart ayı itibariyle tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını, özünde insana temas etmek olan fotoğraf derneklerinin işleyişlerinde çok büyük değişikliklerin oluşmasına ve bu topluluklarda var olan pek çok alışkanlığın değişmesine yol açmıştır. Daha önce etkinliklerini yüz yüze ve bir araya gelerek yapan dernekler, çevrimiçi toplantı platformları vasıtasıyla bir araya gelerek etkinliklerini bu şekilde yapmaya başladı. ANAFOD, çevrimiçi toplantı platformlarını en erken kullanan, pandemi koşullarında etkinliklerini sürdürmeyi başaran ülkemizin öncü derneklerden biridir. Öyle ki bu etkinliklere sadece kendi üyelerinin değil aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından pek çok fotoğraf severin katılmasına sebep olmuş, bu vesileyle tanınırlığını ulusal düzeyde arttırmıştır. 2023 yılı itibariyle 10. Yaş gününü kutlayan ANAFOD yüzlerce dernek üyesi ve sosyal medyada yer alan binlerce takipçisiyle ülkemizin fotoğraf sanatı adına en önemli fotoğraf derneklerinden biri haline gelmiştir.

Octagon;

ANAFOD Yönetim Kurulu olarak pandemi döneminde hepimizde ortaya çıkan yalnızlık duygusu ile mücadele edebilmek için sanatın insanları birleştirme ve bir araya getirme özelliğini kullanma çabamız Octagon adlı kitabımızın dolayısıyla bu serginin ortaya çıkmasında en büyük etken olmuştur.

Fotoğraf dünyamızın önemli isimlerinden olan Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, Cengiz Karlıova, Prof. Emre İkizler, Prof. Oktay Çolak, Prof. Osman Ürper, Özcan Yurdalan, Özkan Samioğlu ve Yusuf Darıyerli ile pandemi döneminde yaptığımız görüşmelerde, bu sekiz ismin projemiz için katkı verebileceklerini belirtmesinin ardından kendilerinden bir konu belirlemelerini ve bu konu ile alakalı editör mektupları oluşturmalarını istedik. ANAFOD üyeleri ve editörlerimiz ile bu mektuplar üzerine çevrimiçi toplantılar gerçekleştirdik ve fotoğraf değerlendirme toplantıları yaptık. Altı aylık sürecin son aşamasında üyelerimizden gelen fotoğrafları editörlerimize sunarak, konularına en uygun fotoğrafları seçmelerini talep ettik. Böylece kitabımızın fotoğraf içerikleri tamamen belirlenmiş oldu. Değerli katkıları nedeniyle Doç. Dr. A. Beyhan Özdemir, Cengiz Karlıova, Prof. Emre İkizler, Prof. Oktay Çolak, Prof. Osman Ürper, Özcan Yurdalan, Özkan Samioğlu ve Yusuf Darıyerli ’ye derneğimiz adına sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin