Kuzey Kore’de 1 Hafta- Fotoğraf Gösterisi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak,Tanın Helvacı’yı ağırlayacağımız etkinlikte “Kuzey Kore’de 1 Hafta” isimli fotoğraf gösterisini izleyeceğiz.

Gösteri, 18 Ocak 2024, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

Türkiye’den Kuzey Kore’ye gidebilmek için iki alternatif var: Rusya veya Çin aktarmalı uçaklar.
Bir grup fotoğrafçı arkadaşla 9 Nisan 2018’de Pekin’e THY ile direkt uçtuk. 9 saat uçuş, 5 saat ileri zaman ayarıyla akşam Pekin’deydik. İki gün sonra Koryo Airlines’e ait bakımlı bir Rus uçağı ile oradan Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a uçtuk. Uçağın ekranlarında sürekli Kızıl Ordu Korosu’nun marşları çalıyordu. Çin ve Güney Kore ile yarım saatlik bir saat farkı var ama bunu kaldıracaklarını da açıkladılar. Uçaktan indiğimizde telefonlarımız çalışmadığı için bir mesaj da almadık. Bir hafta boyunca sosyal medya kapalıydı bize. Büyükçe bir Pekin Havalimanı’ndan sonra geldiğimiz Pyongyang Havalimanı küçük ama yeni ve bakımlıydı. Hızla küreselleşen dünyanın son değişmeyen ve en kapalı ülkesine seyahatimiz bu duygularla başlamıştı.

Tanın Helvacı;
Hendek/Sakarya doğumlu olup, babasının hobisinden dolayı fotoğrafla hayata başlamış ve ortaokulda yazları fotoğrafçı yanında çalışarak başlayan fotoğrafçılık hayatı ,Üniversite’de fotoğraf klüplerinde, inşaat mühendisi olmasından sonra da şantiyelerde devam etti. Dıgital fotoğrafın ilerleme kaydetmesiyle 2006 yılından itibaren ise daha sistemli ve kontrollü bir Fotoğrafçılık hayatı başladı. Ulusal ve uluslararası dergi ve sitelerde fotoğrafları yayınlandı. Birçok sergiye fotoğrafları ile katıldı. Magnum fotoğraf ajansının fotoğraf yarışmasında ön jüri seçmelerine alındı. Ülkemizde yapılan Photo Maraton fotoğraf etkinliklerini İstanbul, Ankara ve İzmir’de organize etti.Zaman yaratarak ülkemizi ve dünyayı gezmeyi ve fotoğraflamayı amaç edinen ve gezdiği yerlerle ilgili fotoğraflarıyla gösteriler yapmayı amaç edinmiştir. Özellikle gidilemeyen Kuzey Kore, Cezayir gibi ülkeleri fotoğraflayan Tanın Helvacı fotoğrafa bakışını “Geziyorum, fotoğraflıyorum ve fotoğraflarımı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.” diyerek özetliyor.

Afiş tasarım: Sara Arslan