Kim Mihri Deneyimi Üzerinden Belgesel Sinema ve Araştırmacı Sinemacılık – Berna Gençalp

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

“Kim Mihri’’ belgeseli ile 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü alan yönetmen Berna Gençalp, “Kim Mihri’’ belgeselinin yoğun araştırma sürecinin detaylarını, yabancı arşivlerde bulunan nadir orijinal fotoğraflarının hikâyesini anlatacak, fikirden filme yaklaşık 10 yılda tamamlanan belgeselin hazırlık aşaması, çekimleri ve post-prodüksiyon sürecini izleyicilerle paylaşacak.

İFSAK Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Grubu tarafından düzenlenen, Berna Gençalp’in Kim Mihri Deneyimi Üzerinden Belgesel Sinema ve Araştırmacı Sinemacılık üzerine gerçekleştireceği sunuma tüm sanat severleri bekliyoruz. Etkinlik 20 Şubat Salı günü saat 19:30’da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonu’nda gerçekleşecek.

Synopsis
Ressam Mihri’nin boşluklarla ve rivayetlerle dolu hikâyesi, yönetmen Berna Gençalp’in ilgisini çeker. Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hikâyesini ortaya çıkarmak üzere, “Kim Mihri” sorusuyla yola koyulur. Berna, Mihri ’nin yaşadığı şehirlerde onun izini sürdükten sonra İstanbul’a geri döner ve Salt Galata’da açılan Mihri sergisini belgeleyerek filmi tamamlar. Artık Mihri yeniden aramızdadır. Belgeselde çeşitli dillerden arşiv materyalleri ve animasyon da kullanılıyor.

Kim Mihri Fragman için tıklayınız

Kim Mihri Soundtrack için tıklayınız

Berna Gençalp – Yönetmen, Senarist

2022 yılında Kim Mihri belgeseli ile Altın Portakal ödülünü alan yazar ve yönetmen Berna Gençalp lisans ve yüksek lisans eğitimini sinema üzerine Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yaptı. Yunanistan’da Mediterranean Film Institute, Macaristan’da Katapult senaryo atölyelerine uzun metrajlı özgün kurmaca film senaryoları Celal Bey ve Peruk Hikayesi ile katıldı. Berlin Film Festivali’nin Talent bölümüne, Antalya Film Festivali’ne ve Antalya Film Forum’a davet edildi. Türkiye’de bağımsız canlandırma sinemasını geliştirmek üzere şekillendirilen Canlandıranlar’ın isim annesidir. Canlandıranlar Festivali’nin yaratıcı ekibinde yer alır. 2014 yılında, Kerime Nadir ve Agatha Christie’de Benlik Kurgusu: “Ben Senin Klişen Değilim” başlıklı makalesiyle; Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Yeditepe Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Kadın Hayatlarını Yazmak: Oto/Biyografi, Yaşam Anlatıları, Mitler ve Tarih Yazımı başlıklı uluslararası sempozyuma katılmış, sempoyum kitabına makalesi dahil edilmiştir. Yazdığı şiirler Sözcükler Dergisi ve Artful Living edebiyat sayfalarında yer almıştır.

Afiş tasarım: Sara Arslan