İstanbul Noir – Fotoğraf Sergisi

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

 

Pandemi döneminde dijital ortama taşınan sergiler, koşulların izin vermesiyle İFSAK sergi salonlarında da açılıyor. Böylece sergilerimiz İFSAK galerilerinde fiziki olarak izlenebilecek. Ayrıca dijital ortamdaki sergiler de izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

Koray Akten Fotoğraf Grubu’ndan, 8 katılımcının, 47 Fotoğraf ile katkıda bulunduğu “İstanbul Noir” sergisi, 18 Aralık 2021  – 6 Ocak 2022 tarihleri arasında İFSAK Galeri’de ziyaret edebilir.

“İstanbul Noir”;

2019 yılı boyunca on iki ay süren “İstanbul Noir” adlı fotoğraf projesi için bir araya gelen sekiz amatör fotoğraf tutkunu, çok sevdiğimiz şehrimiz, dünyanın incisi İstanbul’u fon alarak ve Fransızca ’da “siyah”, “kara”, “karanlık” anlamlarına gelen “Noir” kelimesini fotoğraflarında temele yayarak, İstanbul’u, yaşanan günlerin gerçeklerini, “insan” ‘ı ve “insan” ‘a dair durumları, halleri çalıştılar.. 1930, 40 ve 50’lerde sinemada da “Film Noir” adı verilen bir akımda kullanılan koyu tonlar ve siyahların daha baskın olduğu, ışık – gölge ağırlıklı kareler yakalamaya çalıştılar. Gölgelerin daha baskın, önemli olduğu, gölgelerin kompozisyonun grafiğini, geometrisini oluşturduğu / vurguladığı kareler…

Etkili bir arka plan için çokça dolaştılar İstanbul’u. Adeta bir resim yapıyor gibi o fotoğrafı adım adım oluşturmaya çabaladılar. Her şey önce hayal ederek, zihinlerde bir fotoğrafı oluşturmakla başlayıp, o fotoğrafın çekim öncesi hazırlıkları, hayatın akışı içinde o fotoğrafı arayış, teknik becerilerin kullanılarak fotoğrafın çekimi ve çekim sonrası etkili işlemesiyle devam etti. Sonunda ortaya çıkan fotoğraf, kompozisyonuyla, atmosferiyle, duygusu ve hikâyesiyle, tonlarıyla, çizgileriyle, biçimiyle, kritik anıyla etkileyici olmalıydı. Kendimize bu hedefi koyduk.

“Noir” kelimesi fotoğrafın sadece tonlarını, kompozisyonu oluşturan ögeleri, fonu, koyu tonlarını, çizgilerini, biçimini değil konusunu, atmosferini, hikâyesini ve duygusunu da etkileyecekti. Hafiften karanlık, depresif, sisli, puslu, derinden gölgeli, düşündüren, sorgulatan, yaşadığımız çağın gerçeklerini yüzümüze vuran, tezat içeren, ironi içeren, izleyenin zihninde veya bilinçaltında bir şeyleri harekete geçiren, hayal gücünü tetikleyebilecek kareleri hedefledik.

Hep beraber severek çalıştığımız, çok şey öğrendiğimiz, onlarca kez sahaya çıktığımız bu projemizde, hedeflediklerimizde ne ölçüde başarılı olduğumuzu değerlendirmek, yorumlarınızla gelişimimize ışık tutmak, fotoğraf yolculuğumuzda bizlere destek olmak, sergi açılışımızda ve sergimiz boyunca bizlerle olarak sevincimizi paylaşmak isterseniz, bizi çok mutlu etmiş olursunuz.”

Koray Akten.

Katılımcılar; Alper Tunga Doğan, Çiğdem Kılıçlıoğlu Yolga, Hasan Şimşek, Kayhan Göfer, Nursel İzmirlier, Sedat Soysal, Şule Baycan, Ümit Özgül

Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin