İstanbul – Mevlüt Maşalacı

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Konuk olarak, Mevlüt Maşalacı’yı ağırlayacağımız etkinlikte; Maşalacı’nın “İstanbul” başlıklı gösterisini izleyeceğiz.

Söyleşi, 26 Ocak 2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

İstanbul;

İstanbul gerçekten çok sevdiğim bir şehirdir. Çok renklidir, gezmek ve fotoğraf çekmek gayet keyiflidir. Fotoğraf ile ilgili olup da gösteri imkânı olan herkese İstanbul ile ilgili bir gösteri yapmayı öneririm. Ve ben de, benim İstanbul gösterim ile karşınızdayım, umarım beğenirsiniz.

Mevlüt Maşalacı;

Fotoğrafa ilgim Göztepe Ortaokulu 1. sınıfında, okulda kurulmuş olan karanlık odanın öğrencilere tanıtılmasıyla başladı. İlk karanlık odamı 1975 yılında kurdum. 1980 yılında dia çekmeye başladım ve uzun yıllar dia çektikten sonra 2008 yılında geç de olsa dijital dünyaya geçiş yaptım. Yurtiçi ve yurtdışında fotoğraflarım turizm dergileri ve gazetelerde yayımlandı. Ayrıca Skylife dergisinin 30. yıl sayısında son 30 yılın Balkanlar fotoğrafçısı seçildim. İFSAK ve ANAFOD üyesiyim. Fotoğraf çekmek amaçlı 66 ülkede bulundum. Başta İstanbul olmak üzere Kıbrıs, Beyşehir, Bodrum, Antalya, Denizli’de gösteriler ve sergiler gerçekleştirdim.

İstanbul, doğduğum ve hala yaşamakta olduğum, benim için en kıymetli şehirdir. 2015 yılında Cemal Reşit Rey’de İBB’nin desteğiyle İstanbul fotoğraflarımdan oluşan sergim gerçekleşmişti. İstanbul gösterisi de hep aklımdaydı. Gösteri fotoğrafları dört mevsimi yansıtan fotoğraflar olup, değişik açılardan çekilmiş fotoğraflar da mevcuttur, drone kullanılmamıştır. İstanbul’un fotoğraf açısından gerçekten çok zengin bir şehir olduğunu düşünüyorum.

Afiş Tasarım: Sara Arslan