Işık, Gölge ve Minimalizm

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor! 

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile buluşturuyor. İFSAK Lokal ’de, İFSAK 251 ve 252. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu’nun Işık, Gölge ve Minimalizm”  sergisi açılıyor. 22 kişinin katılımı ile gerçekleşecek sergi 28 Ekim – 16 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

Işık, Gölge ve Minimalizm;    

Fotoğrafçılıkta minimalizm ve siyah beyaz estetiği, ruhun derinliklerine yolculuk yapmanın bir aracıdır. İşte bu sanat formu, zihnimizi sadece görünenin ötesine taşır. Minimalizm, anlamların soyutluğunda gizlidir ve siyah beyazın zıtlıkları, gerçeğin çekirdeğini açığa çıkarır. Bu fotoğraflar duyguları ve düşünceleri arındırır, çıplak bir gerçeklik sunar.

Oscar Wilde’ın ifadesiyle, “Sanat, doğanın taklidinden çok daha fazlasıdır. Sanat, ruhun ifadesidir.” İşte bu nedenle minimalizm ve siyah beyaz fotoğrafçılık, ruhun en derin ve gizli köşelerini yakalamada en büyük müttefiklerimizdir. Her bir kare, bir öykünün başlangıcıdır; sessizlik içindeki gürültü, siyahın içindeki beyazla konuşur. Gözlerimiz, bu nüansların ardındaki hikâyeyi anlatır ve ruhumuz bu imgelerle dans eder.

Minimalizm ve siyah beyazın zamansız birleşimi, evrensellik duvarlarını yıkar. Her bakış bir hikâye anlatır, her vurgu bir duygu taşır. Bu fotoğraflar, dünyayı sadece görmek değil, hissetmek için bir davettir. İşte bu nedenle, bu sanatın büyüsüne kapılın ve siyah beyazın minimalizmi ile özdeşleşen derinliğe doğru bir yolculuğa çıkın.

Yazan:Öykü Akıl

Danışman; Agop Ezgilioğlu.
Danışman Yardımcısı;  Gül Sevil Erişi.

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar; Aleyna İmaç, Aslı Koyuncu, Aylin Akın, Ayten Kandilci, Beste Esen, Can Yazıcıoğlu, Ceren Kaya, Ceyda Aslan, Çile Aydaş, Derya Özleş, Emine Coşkun, Erdal Mazlum, Fatma Nur Balcı, İrem Naz Örener, Kerim Atmaca, Maxine Jones, Ömer Gündar, Öykü Akıl, Sibel Özkan, Sona Menteşe, Yıldız Polat Taş, Zeynep Güneş

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin