“İnsan Ne İle Yaşar?” Fotoğraf Gösterisi -Söyleşi

İFSAK Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Levent Küey’in konuk olarak katılacağı, “İnsan Ne İle Yaşar?” isimli Fotoğraf Gösterisi -Söyleşi etkinliğine tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

28 Şubat 2024, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda. 

İnsan ne ile yaşar?

Bir masal ile başlayan bu sunum insanın hayat mücadelesini fotoğraflarla ve kavramlarla soyutlayarak anlatmayı amaçlıyor.

İnsan bedende somutlaşmış bir özne. Dünyalar kurup dünyalar yıkan insan sonsuz bir evrende, sonlu bir ömür yaşadığının bilincinde. Bilim, sanat, felsefe ürünleri insan varoluşunun evrensel özelliklerinin peşinde.

Evet, hayat zordur ve temel insani varoluşsal sorunsalları da yeniden düşünmeye davet eder bizi: zaman, anlam, geçicilik, arzular, umutlar.

İçinde bulunduğumuz ana hapsolmadan, geleceğin umut dolu hayallerine uzanan varoluş alanları yaratmanın etkin bir yoludur sanat / fotoğraf. İnsan sanatla kötülüğe, zulme, ölüme direnir; güzellik için direnir. İnsan hayata anlam katma çabası ve umuduyla, içindeki ve dışındaki duvarları aşarak yaşar. Gittiği yollar ve gidemediği yollarla örülüdür hayatı, tercihleriyle yaşar ama arzu ettiğini yazmak değil, vazgeçtiğini silmektir zor olan; vazgeçişlerinin yüküyle yaşar insan.

Paradigmalarını yıkıp yeniden inşa eden, her inşa ettiğiyle kendisi de yeniden inşa edilendir insan; hep ‘başka bir dünya’ mümkün diyen.

Düş düş düşünce, öyle bir düşer ki düşlerine, gerçek oluverir.

Levent Küey;

Tıp Doktoru, psikiyatr, akademisyen, fotoğrafçı. 1957 İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi (’75), Gridley High School (’75), Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (’81) ve Psikiyatri Anabilim Dalı uzmanlık eğitimi mezunu (’85). 1989’da Psikiyatri Doçenti oldu. Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği (2002-2021), Dünya Psikiyatri Birliği Genel Sekreterliği (2008-2014), Avrupa Psikiyatri Birliği yönetim kurulu üyeliği (2015-2019) yaptı; yüzün üzerinde ülkede konferans verdi, makale, kitap bölümleri yayınladı. 25 yıldır İstanbul’da yaşıyor.

Oldum olası fotoğrafa meraklıydı, ama ancak altmışından sonra İFSAK’ta kurs görmeye zaman bulabildi; ardından, projeler, karma sergiler, ortak kitaplar geldi. Üç kişisel sergi açtı; “kıyısından, köşesinden, istanbul’dan” (X-Hall, Sanal Sanat Galerisi, 2020), “teoria” (Aynalı Geçit, İstanbul, 2022) ve “kronia” (Sergül Okay Sanat Galerisi, İzmir, 2023); “teoria” adlı bir fotoğraf/şiir kitabı Bağlam Yayınları’ndan yayınlandı (2022). Fotoğrafın makineyle çekilen birşey değil, fotoğrafçının yarattığı bir sanat formu olduğunu düşünüyor.

 www.leventkuey.com

kitap: https://www.baglam.com/home/book/teoria

fotoğraf yazıları: https://www.ifsakblog.org/author/levent-kuey/

Afiş tasarım: Sara Arslan