İlteriş Tezer Anısına…

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile yüz yüze buluşturuyor. Pandemi döneminde dijital ortama taşınan sergiler, koşulların izin vermesiyle İFSAK sergi salonlarında da açılıyor. Böylece sergilerimiz İFSAK galerilerinde fiziki olarak izlenebilecek. Ayrıca dijital ortamdaki sergiler de izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

İFSAK Galeri ’de 27 Mayıs 2019 yılında aramızdan ayrılan değerli hocamız İlteriş Tezer’in, “Anısına” sergisini açıyoruz. Sergi 19 Şubat – 10 Mart 2022 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

İlteriş Tezer;

08.02.1943 tarihinde İstanbul’da doğdu, ODTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi.

Fotoğrafla 1957 yılında Alman Lisesinde öğrenciyken tanıştı. İlk karanlık odasını 1970 yılında kurdu. İFSAK ile yolları 1985 yılında kesişti. 1990 yılında İFSAK Başkanı Aclan Uraz, siyah beyaz fotoğrafın gelişmesi için atölyeler kurulmasını önerdi. Yeni fotoğrafçılar yetiştirmek düşüncesi kendisine çok çekici gelen İlteriş Tezer, o günlerde kurduğu İlteriş Tezer Fotoğraf Atölyesi (İTA) ile çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Fotoğraf dünyasına yeni ve başarılı birçok isim kazandırdı.

Ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza attı.

1989 yılında Selçuk Kundakçı ve Sedat Tosunoğlu ortak çalışması ile unutulmaz “Demiryolu ve İnsan” kitabını çıkardı.

Son yıllarda İTA olarak Trakya ile ilgili bir kitap projesi üzerinde çalışmaktaydı.

Mimarlığın yanında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde Proje dersi verdi; Esenyurt Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde mimarlık ve fotoğraf dersleri vermekteydi.

Tülay TEZER ile evliydi, Kağan ve Hakan adlı iki erkek çocuk babasıydı.

Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin