İki Ben Anlatıları

İFSAK Galeride Yeni Sergi Açılışı!

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları yeni dönemde de izleyicileriyle buluşturuyor. İFSAK Galeri’de İFSAK İki Ben Fotoğraf Projesi’nin  İki Ben Anlatıları sergisi açılıyor.

12 fotoğrafçının 148 fotoğraftan oluşan 14 seri ile katıldığı sergi 03 – 22 Eylül 2022 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

İki Ben Anlatıları;

Kimlikler, temsiliyet ve bakan taraf olmanın iktidarını sorgulayan, bunu yaparken deneyimi esas alan bir fotoğraf projesidir İKİ BEN.

Fotoğraf makinesini başkalarına çevirerek yaşamlarının sürekliliğinden, kimliklerinin akışkanlığından koparıp aldığımız anlık imgelerle oluşturduğumuz temsillerin şiddet barındırması işten bile değildir. İmgenin sahibi ile karşılıklı eşitlik ve rıza temelinde ilişki kurup imgeyi bağlamına oturtmadıkça şiddetin kaçınılmaz olduğunu bile söyleyebiliriz.

Bakan ve bakılan arasında hiyerarşik olmayan bir ilişki kurmak mümkün müdür?

Bunu sağlamanın yolu nedir? Önce kendi gerçekliğimizle yüzleşmek işe yarar mı?

Tüm bu sorular üzerinde düşünmek ve yanıt aramak amacıyla 28 Kasım 2019 da yola çıktık. Ötekine ait bir gerçeklik temsilinin peşine düşmeden önce kendi gerçekliğimize bakma, kameranın önünde ve arkasında olma, yani özne ve nesne olma hallerini deneyimledik. Değerli olduğunu düşündüğümüz bu deneyimleri İKİ BEN ANLATILARI olarak paylaşmaya karar verdik.

Proje Danışmanı; Nursen Bilgin Kadayıfçıoğlu.

Danışman Yardımcısı; Gül Sevil Erişi.

Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar (alfabetik sırayla); Bahar Sayıner, Banu Cihan, Betül Toygar, Birsen Uzun, Emine Bulmuş, Fatma Altun,  Fuldan Aktaş, Münevver Antzcak, Nil Ayral, Şükran Başmergen, Sultan Gülçin, Zeynep Yılmaz

Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin