İFSAK Genç Çarşamba Etkinlikleri / Eski/ Alternatif Fotoğraf Teknikleri

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Bu hafta Genç Çarşamba etkinliklerinde, Loris Medici’yi konuk ediyoruz. Eski/ Alternatif Fotoğraf Teknikleri üzerine yapacağı Sunum ve Söyleşiye tüm genç fotoğraf severleri davet ediyoruz.

Sunum/Söyleşi, 01 Haziran 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

Eski/ Alternatif Fotoğraf Teknikleri: Farklı fotoğrafik tekniklere ait teorik bilgilendirmeler. Tekniklerde kullanılan kimyasallar ve araç gereçler. Tekniklere ait püf noktalar ve dikkat edilmesi gereken hususlar.

Loris Medici
Fotoğraf Özgeçmişi

Eylül – Ekim 2001: “İFSAK Fotoğraf Semineri”ne katıldı.
Mayıs 2002: “İFSAK Orhan Cem Çetin Dijital Fotoğraf Semineri”ne katıldı.
Ocak 2003 – (Devam Ediyor…): Eski / alternatif fotoğraf tekniklerinin araştırılması ve uygulanması. Konuyla ilgili birçok yayın okumuş / edinmiş, birçok kişi ve kurumla iletişime geçerek fikir/bilgi alışverişinde bulunmuş ve etkinlikler düzenlemiştir.
Mart – Kasım 2004: “IFSAK Loris Medici Alternatif Fotoğraf Baskı Teknikleri Semineri” eğitmeni. Geleneksel Cyanotype, New Cyanotype, Vandyke, Gum Dichromate, Platinum / Palladium ve Lith Printing dersleri verdi. 20. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri’nde öğrencilerinin çalışmalarıyla birlikte eserleri sergilendi.
Mayıs 2004: “İFSAK Stanley Greene Belgesel Fotoğraf Atölyesi”ne katıldı.
Aralık 2004 – Haziran 2007: İFSAK Dergisi’nde Alternatif Fotoğraf Süreçleri odaklı köşe yazarı. Seri yedi sayı olmak üzere toplam devam etti.
Mart 2005: “Worldwide Pinhole Photography Day” Dil Çeviri Ekibi’nde ilgili web sitesinin Türkçe’ye çevrilmesi için çalıştı. Türkiye’den katılım 2005 yılında zirve yaptı.
Mayıs – Haziran 2005: “İFSAK Loris Medici B&W Gümüş-Jelatin Fotoğraf Semineri” eğitmeni.
Mayıs 2005 – Kasım 2006: “İFSAK Uluslararası Fotoğraf Bienali” Düzenleme Komitesi’nde görev aldı, dört sergi ve üç atölyeden oluşan özel bir bölümün organizasyonundan sorumlu oldu.
Ekim 2008 – Aralık 2010: İstanbul Fotoğraf Merkezi’nde, farklı bilgi düzeylerine yönelik seminer ve atölye çalışmaları, aylık “Fotoğrafın Temellerine Giriş” seminerleri ve her yıl “Eski / Alternatif Fotoğraf Teknikleri” atölyesinde fotoğraf eğitimi verdi.
Eserleri İFSAK koleksiyonunda, İstanbul Fotoğraf Merkezi koleksiyonunda ve çeşitli özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Eserlerinin yer aldığı yayınlardan bazıları:
 Tim Rudman tarafından “The World of Lith Printing: The Best of Traditional Darkroom ve Digital Lith Printing Techniques” (2007)
 Christina Z. Anderson (2013) tarafından “Gum Printing and Other Amazing Contact Printing Processes”
 “Handcrafted: The Art and Practice of the Handmade Print (Chinese Edition)”, Zhong Jian Ming, Shan (Sam) Wang (2014)

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign