İFSAK Genç Çarşamba Etkinlikleri / Çernobil / İsmail Koray Yılmaz

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

Bu hafta Genç Çarşamba etkinliklerinde, İsmail Koray Yılmaz’ı konuk ediyoruz. Yılmaz’ın Çernobil Ulusal Müzesi’ndeki çalışma sürecinde yaptığı araştırma ve oluşturduğu fotoğraf projesinin Sunum ve Söyleşisine tüm üyelerimizi / fotoğraf severleri davet ediyoruz.

Gösteri/Söyleşi, 27 Nisan 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

 

Çernobil;

2019 yılında İsmail Koray Yılmaz Beraberce Derneği Hafıza Mekânları Değişim Programı gönüllülerinden biri oldu. Dünyanın dört bir yanındaki hafıza mekânlarına giden gönüllüler, oluşturulan hatırlama pratiklerini incelemek ve işleyişlerine katkıda bulunmak amacıyla belirli periyotlarda bu mekânlarında çalıştı. Yılmaz, Çernobil Ulusal Müzesi’ndeki gönüllülük deneyimi boyunca müzenin Türkçe sesli rehber çevirisi ve rehberin seslendirilmesi üzerine çalıştı. Müze sergi alanında ve arşivinde bulunan belge ve üretimlerin yanı sıra, mevcut çağdaş sanat çalışmalarının da takibini gerçekleştirdi. Bir buçuk ay sonunda, müzedeki çalışmaları, röportajları ve gezileri ile Çernobil üzerine öznel bir bakış kurgulayan Yılmaz, Türkiye’ye döndükten sonra hikâyenin objektif ve geniş bir çerçevede anlatımı için çalıştı. Bu doğrultuda, Çernobil bölgesine yapılan gezi sırasında çektiği fotoğraflar ile arşivlerden elde ettiği buluntu fotoğraflardan ve belgesel kesitlerinden bir fotoğraf serisi hazırladı. Proje halen devam etmektedir.

 

İsmail Koray Yılmaz;

1999 yılında Çanakkale’de doğan İsmail Koray Yılmaz, 2017 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde cevher hazırlama mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. Üniversite bünyesindeki kulüpler ve bağımsız kolektifler ile fotoğraf üzerine projeler üretmektedir.

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign