İFSAK 27. Kısa Film Festivali Özel Gösterim Azra Deniz Okyay

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!
Söyleşi

İFSAK 27. Kısa Film Festivali Özel Gösterim bölümünde Azra Deniz Okyay İFSAK TV’de.


Hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın yolu ‘karanlık’bir günde İstanbul’da kesişir.

Türkiye genelinde saatlerce süren bir elektrik kesintisi yaşanmaktadır. O gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları bu dört farklı insanın birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan ve günümüz Türkiye’sine dair distopik bir portre çizen Hayaletler filmiyle Venedik, Selanik gibi festivallerden ödüllerle dönen Azra Deniz Okyay kısa filmlerinden oluşan bir özel gösterimle festivalimize konuk oluyor.

Berna Kule’nin modaratörlüğünde, Azra Deniz Okyay ile kısa filmden uzun metraja Sulukule Mon Amour’dan Küçük Kara Balıklar’a, Palyaço’ya ve Hayaletler’e uzanan sinema yolculuğuna tanıklık edeceğimiz bir söyleşi gerçekleştireceğiz.
12 Mart 2021 Saat 21.00 de gerçekleştireceğimiz canlı yayına sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Etkinlik Yayın Linki 

Azra Deniz Okyay

Sanatçı ve yönetmen Azra Deniz Okyay, İstanbul’da doğdu. 12 yaşında fotoğraf çekmeye başladı, 14 yaşında fotoğraf sanatçısı Dora Günel’in asistanı olarak çalıştı. 16 yaşında ilk kısa filmi “Cengiz”i çekti. Pierre Loti Lisesi’ni bitirdikten sonra Paris’te Sorbonne Nouvelle’de lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Aynı dönemde Ecole des Hautes Etudes sicence Sociale’da Sosyoloji bölümünde izleyici öğrenci olarak devam eden Okyay, Michel Gondry’nin reklam ve klip prodüksiyon şirketi Partizan’da çalıştı. 2009’da Parisli müzik grubu SHERAFF için çektiği video klip, San Fransisco Frozen Film Festivalinde En İyi Müzik Videosu seçildi. 2010 yılında Türkiye’ye döndü ve yapım şirketi Depo Film’in ilk kadın yönetmeni olarak çalışmaya başladı. 2013’te yazıp yönettiği “Küçük Kara Balıklar” adlı kısası, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde En İyi Kısa Film, Barcelona Bağımsız Filmler Festivali’nde En İyi Görüntü, Hangi İnsan Hakları Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ve İzmir Kısa Film Festivali’nde En İyi Performans ödüllerini kazandı. 2016’da, iki genç kadının dans ile direniş hikâyelerini anlattığı kısa belgeseli “Sulukule Mon Amour”, !f İstanbul’un özel online gösterimiyle bir kaç gün içinde 20 binden fazla kişi tarafından izlendi ve BFI, IDFA gibi önemli festival programlarında gösterildi. Yazıp yönettiği “Hayaletler”, ilk uzun metraj filmidir.