Aralıksız 18 yıldır düzenlenen İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) İstanbul Fotoğraf Günleri dopdolu bir programla geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda destek verdiği organizasyonun açılışı bu akşam saat 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak. Gecede fotoğrafçı Halil Koyutürk’e “Yılın Fotoğrafçısı Ödülü”, CNBC-E televizyon kanalına ise “Yılın Sinema Ödülü” verilecek. Bu yıl ki teması “Bellek” olarak saptanan fotoğraf günleri, yerli yabancı fotoğrafçıların sergileri, saydam gösterileri, söyleşi, konferans ve atölye çalışmaları, “Fotomaraton” ve “Fotoğrafınla Gel” etkinlikleriyle fotoğrafseverlere dolu dolu bir Kasım ayı yaşatacak.

Fotoğraf ve bellek Tarihe kayıt düşen bir eylem olarak ta algılanabilecek fotoğrafın bu anlamda “Bellek” kavramıyla çok yakın bir ilişkisi var. “Bellek-fotoğraf” ilişkisini “Belleğin oluşum sürecinde Fotoğraf” ve “Fotoğrafın oluşturduğu Bellek” olarak iki farklı temelde ele alacak olan organizasyonun ilk önemli sergisi 2 Kasım günü Basın Müzesi”nde açılacak. Magnum fotoğraf ajansının aday fotoğrafçılarından olan Paolo Pellegrin’in “Kosova 1999-2000” adlı sergisi, ona 2000 yılında World Press Photo’nun “Haberdeki İnsan” kategorisi’nde birincilik ödülü getirmiş fotoğraflarını içeriyor. Bir diğer önemli sergi 4 Kasım günü Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde açılıyor. San Francisco Exploratorium küratörlerinden fotoğrafçı Susan Schwartzenberg’in “June Riley Hakkında Bir Öykü” adlı sergisi, Annesinin 1930 Amerikan Ekonomik Buhranı sırasındaki intiharını anlatan 80 yaşındaki bir kadının çocuksu hatırasının aşamalı projesi niteliğinde. Fotoğraf Günleri bu yıl “World Press Photo 2003 Ödüllü Fotoğraflar” sergisine de ev sahipliği yapacak. 28 Kasım günü Darphane-i Amire’de açılacak sergi, 2002 yılının en iyi 200 basın fotoğrafını izleyiciyle buluşturuyor. Manfred Kriegelstein, Fethi Sabunsoy, Murat Yaykın, Hüsnü Atasoy, Ümit Ülgen, Ömer Orhun, Nazlı Sanberk, Evagelia Voutsaki, Nikolai Howalt, Nina Korhonen ve Thomas Wagström fotoğraf günlerine sergileriyle katılan diğer isimler.

Farklı etkinlikler Beş yıldır aralıklarla İstanbul’u fotoğraflayan Magnum fotoğrafçısı Alex Webb, bu projesinden oluşturduğu “İstanbul” konulu bir saydam gösterisi ve “sokak fotoğrafları” adlı atölye çalışmasıyla organizasyona katılıyor. Lia Nalbantidou ve Firdevs Sayılan saydam gösterisi yapacak diğer isimler. Fotoğraf günlerinin bir diğer önemli etkinliği, 42 yıl boyunca Cumhuriyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak çalışan Selahattin Giz adına, anma niteliğinde yapılacak saydam gösterisi. Paolo Pellegrin’in haber fotoğrafları, Thomas Wagström’un karanlık oda baskı teknikleri ve geçen yıl da fotoğraf günlerinin konuğu olan Magnus Naidemann’ın sayısal fotoğraf üzerine yapacakları atölye çalışmaları katılımcılara fotoğrafçılarla birebir çalışma imkanı sunacak. Gelenekselleşen “Fotomaraton”, “Fotoğrafınla gel” ve “Dia Gösterisi Yarışması” yine tüm katılımcılara açık.