“Hayat Geçerken” – Fotoğraf Sergisi

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor!

 

İFSAK, “Birlikte” ürettiği çalışmaları izleyicileriyle yeni bir sergi ile yüz yüze buluşturuyor. Pandemi döneminde dijital ortama taşınan sergiler, koşulların izin vermesiyle İFSAK sergi salonlarında da açılıyor. Böylece sergilerimiz İFSAK galerilerinde fiziki olarak izlenebilecek. Ayrıca dijital ortamdaki sergiler de izleyiciyle buluşmaya devam edecek.

İFSAK Lokal ’de, İFSAK 242. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu’nun “Hayat Geçerken” sergisi açılıyor. 19 kişinin 45 fotoğraf ile katıldığı sergi 27 Kasım – 16 Aralık 2021 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

 

“Hayat Geçerken”;

Danışman Zeynep Erdoğan proje süreciyle ilgili olarak “Hayat; biz çalışırken, dinlenirken, eğlenirken, bir yere ulaşmaya çalışırken, sokakta yürürken, evin içindeyken geçip gidiyor.  Elbette mutlu olduğumuz günler kadar, umutsuz ve üzgün zamanlarımız da var. Bu proje sürecinde hayatı olabildiğince renkli görmeye ve göstermeye çalıştık.” dedi. Danışman Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “242. Dönem olarak ’Hayat Geçerken’ diye yola çıktık. Proje üzerinde çalışmaya başladığımız dönemin başında tüm dünyayı etkisine alan pandemi ortaya çıktı. Ve kelimenin tam anlamıyla ‘hayat durdu’. Bu süreçte bir yandan pandemi içindeki kendimizi anlamaya çalışırken, bir yandan da zamana, harekete ve şahit olduğumuz farklı anlara yoğunlaştık. Tarihi bir dönemden geçerken, kendi günlüklerimizi çektiğimiz fotoğraflarla tutmuş olduk.”

 

İFSAK 242. Dönem Temel Fotoğraf Semineri Proje Grubu;

İlk dersi, İFSAK’ın kuruluş günü olan 24 Aralık 2019’da yapılan 242. Dönem Semineri Salı ve Cumartesi gruplarının yanı sıra 93. Dönem Hızlandırılmış Uygulamalı Temel Fotoğraf Seminerinden de gelenlerle birlikte proje 39 kişilik listeyle başladı. 01 Şubat 2020’de yapılan sertifika töreninin ardından ilk toplantı geniş katılımlı olarak yapıldı. 16 Mart 2020 tarihinde ilan edilen pandemi koşulları sebebiyle fiziki toplantılar çevrim içi olarak düzenlendi. Koşulların izin verdiği dönemlerde saha gezileri yapıldı. Böylece proje, toplam 26 (fiziki, çevrim içi, hibrit) değerlendirme toplantısı, 11 saha gezisi ve 2 idari toplantıyla tamamlandı.

Süreç boyunca çekilen yüzlerce fotoğraf ve değerlendirmenin ardından, 242. Dönem projesi Hayat Geçerken 19 kişinin 45 fotoğrafıyla hazırlanan sergiyle izleyiciyle buluşuyor. Sergi dışında üretilen fotoğraflardan hazırlanan proje kitabı da yayına hazırlanıyor.

Danışman; Zeynep Erdoğan, Danışman yardımcısı; Gönül Gözen.

Katılımcılar (alfabetik sırayla); Abdullah Yasir Can, Ali Hasan Bakır, Aylin Avcı Temizer, Aylin Reyhani, Aysel Gedik, Ayşe Çam, Ayşegül Laçin, Burcu Erdem Uğurel, Cenk Başlamış, Çiğdem Özen, Doğukan Öneş, E. Cem Çapa, Erdal Özçelik, Erhan Ayyıldız, Feyza Nur Dişkaya, Gülümser Yağmur, Hamdiye Yılmaz, Mine Bengi, Ömer Faruk Avar.

Afiş tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin