Haliç ve Semtleri – Timurtaş Onan Proje Grubu

İFSAK Galerilerinde Sergiler Açılmaya Devam Ediyor! 

Timurtaş Onan Proje Grubu’ndan 17 katılımcının fotoğrafları ile katkıda bulunduğu “Haliç ve Semtleri” adlı proje sergisi, 5 Kasım 2022  –23 Kasım 2022 tarihleri arasında İFSAK Galeri’de ziyaret edebilir.

 “Haliç ve Semtleri”;

Tarihi Yarımada ve Beyoğlu bölgelerini birbirinden ayıran boynuz şeklindeki bir deniz girintisi olan Haliç, (Altın Boynuz) yüzyıllar boyu İstanbul’un ticari ve sosyal hayatı üzerinde önemli rol oynamıştır.

Çok kültürlü ve çok dinli yapısıyla kardeşliğin sembolü olan Haliç semtleri, günümüzde tüm dünyadan ziyaretçilerin uğrak yeri. Tarihi konakları, kiliseleri, sinagogları, camileri ve yaşam dolu sokakları ile fotoğrafçılar ve sinemacılar için olağanüstü bir plato. İki yakasının dört köprü ile birbirine bağlı olması da görsel açıdan çok cazip kılıyor Haliç’i. Son yıllarda İstanbul genelinde, kentin tarihi kimliği ve mimarisi ile uyumlu, işlevsel bir dönüşüm sağlanamadığı için, Haliç ve semtlerinin de gerek dokusu, gerek sosyo-kültürel yapısı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu yüzden kent kimliğine ilişkin belgesel ve sosyal sorumluluk projeleri, günden güne önem kazanmaktadır. Proje katılımcıları bu bilinç ile Haliç’teki yaşamı, sosyal açıdan da yorumlarını katarak, estetik bir bakışla fotoğrafladılar.

Danışman; Timurtaş Onan

Katılımcılar; Zerrin Altınkök, Lina Basmacı, Semiha Berkem, Tanar Çakmacı, Murat Erkan, Tulû Erzene, Seval Genç, Sevil Gürel Peker, Önder Güvel, Neslihan Harmancı, Gamze İnce, Neşe Karaarslan, Nilüfer Ozan, Ziynet Parlar, Kıvanç Şamhal, Harika Topaloğlu Yücel, Nurdan Turan.

Afiş tasarım: Sara Arslan

Video tasarım: Bartu Akın, @bartuakin