Haiku ve Gürbüz Doğan Ekşioğlu Tasarımları– Söyleşi

Haiku ve Gürbüz Doğan Ekşioğlu Tasarımları– Söyleşi

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Fotoğraf ve Haiku Proje Grubu’nun grafik tasarım sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nu konuk edeceği” Haiku ve Gürbüz Doğan Ekşioğlu Tasarımları” adlı söyleşi etkinliği, Tolga Büyükada moderatörlüğünde, 8 Kasım 2023 Çarşamba günü, saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda!

Ülkemizde ve dünyada büyük ilgi gören Gürbüz Doğan Ekşioğlu illüstrasyonları üzerinden yapacağımız söyleşide, sanatçının minimal bakış açısıyla bizleri derin düşüncelere sevk eden tasarımlarının, zen felsefesinden dünyaya yayılmış haiku şiiri ile bağlantısı üzerine sohbet edeceğiz.

Gürbüz Doğan Ekşioğlu;

1954 yılında Ordu’nun Mesudiye ilçesinde doğdu. 2 yıl İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okuduktan sonra 1975-1979 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nde (Marmara Üniversitesi) okudu ve buradan mezun oldu. 1980 yılında reklam ajansında tasarımcı olarak çalıştı. 1981 yılında Temel Sanat Eğitimi dersi asistanı oldu. 1992 yılında sanatta yeterlilik aldı. Yrd.Doç. kadrosuna atandı.

Sanatçı, biri yurt dışında (New York) olmak üzere çok sayıda kişisel sergi açtı, birçok ulusal ve uluslararası grup sergilerinde yer aldı. 29 kişisel sergi açan, çok sayıda kültürel sergi e grup sergilerinde yer alan sanatçının 45 adet ulusal, 27 adet uluslararası olmak üzere 72 ödülü bulunmaktadır. Dünyanın en önemli dergilerinden The New Yorker dergisinde 7, Forbes dergisinde 1 defa kapak çalışmaları yayınlanan Ekşioğlu’nun çalışmaları Türkiye dışında 19 ayrı ülkede yayınlanmıştır. Sanatçının illüstrasyonları New York Time Gazetesi’nin eki olan Book Review Dergisi’nde, Atlantic Mountly Dergisi’nde, 2 adet çalışması da kartpostal olarak UNICEF tarafından basılmış ve satışa sunulmuştur.

2006 yılında Yeditepe Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü kadrosuna giren Gürbüz Doğan Ekşioğlu halen aynı kurumda yardımcı doçent olarak görev yapmakta ve sanat çalışmalarını İstanbul’da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Afiş tasarım: Sara Arslan