“ Görsel Öyküler” WEB Sitesi tanıtımı

İFSAK Çevrim içi Etkinlikler Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK bünyesinde, danışmanlığını Serkan Turaç ’ın yaptığı, “Yaşamlar Görsel Öyküler “ fotoğraf atölyesinin hazırlamış olduğu, “ Görsel Öyküler” WEB Sitesi tanıtımı İFSAK TV‘de.

23.09.2021 Saat 20.00 de “Yaşamlar Görsel Öyküler “ fotoğraf atölyesinin danışman ve katılımcıları ile birlikte gerçekleştireceğimiz canlı yayına sorularınız ve yorumlarınızla katılabilirsiniz.

Yaşamlar Görsel Öyküler

“Herkesin Bir Öyküsü Vardır”

Proje danışmanı Serkan Turaç çalışma hakkında kısa bilgi olarak şunları söylüyor:

İnsanların yaşam tarzları ve sosyal yapıları birbirinden her zaman farklıdır. Değişkenlik gösteren bu yapı içinde gerçekliği görmemiz yaşamlara tanıklık ederek mümkündür. Fotoğrafta kurmacanın kendisine yer bulamadığı gerçek öykülerin peşinden gitmek ve özgün/görsel dil oluşturmak hayatı bize hissettirir. Bu bağlamda ortamda yokmuşçasına fotoğraf çekebilmek başarının sırrıdır. Biz bu projede, çevremizdeki yaşamlara görsel olarak yaklaştık. Kişilerin yaşamlarına bizzat şahit olduk. İçindeydik tüm detayların ama dışarıdan bir çift gözle dokunduk yaşadıklarına… Necmiye Teyze nin yaşam mücadelesinden, Ece’nin LGS sınavına, Defne’nin dünyasından porter Ejderin Öyküsüne, Emiralem çileğinden, kemençe yapımcısı Murat’ın öyküsüne ve bir çok öyküyü içine barındıran fotoğraf bireysel çalışmalara uzanan bizim öykümüzü anlatacağız.                                                 

İFSAK çatısı altında gerçekleşen, görsel üzerinde farklı bir dil oluşturma konusunu işleyen projemizde; farklılıkların bütününde, neyi nasıl anlatırız/anlatmalıyız, görsel dil bizi nereye taşır, detaylardan bütüne nasıl bakılır, fotoğraf çekme incelikleri ve öykülerden fotoğrafa uzanan seminer sürecini yaşadık.  20 katılımcı ile ürettik, öğrendik, paylaştık ve hayatlara dokunduk.

Serkan Turaç – Proje Danışmanı           

Katılımcılar:

Ahmet Ülger, Alper Tunga Dogan, Bahriye Erkaya, Birsen Uzun, Didem Nuhoğlu Utar, Emine Bulmuş, Ferhan Coşkun, İbrahim Genç, İpek Yıldız,  Levent Arslan, Levent Küey, Mehmet Ali Yükselen, Meriç Uluşahin, Muhammet Beyazal, Mustafa Öz, Nevzat Turgay Işıkgöz, Sultan Gülçin, Şükran Başmergen, Tuba Işıltan, Zafer Uysal 

İnternet Sitemiz: www.gorseloykuler.com

Canlı Yayın için tıklayınız

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign

Video Tasarım: Bartu Akın, @bartuakin