“Fotoğrafın 2. Rönesans’ı Bilim ve Sanat Aşıkların Buluşması” / Dr. Özgün Özer

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor! 

Konuğumuz Dr. Özgün Özer. “Fotoğrafın 2. Rönesans’ı Bilim ve Sanat Aşıkların Buluşması” temalı söyleşimize tüm üyelerimizi, fotoğraf ve sanatseverleri davet ediyoruz.

28 Nisan 2022, Saat 20:00 ‘de İFSAK TV Youtube kanalında.

 

Fotoğrafın 2. Rönesans’ı: Bilim ve Sanat Aşıkların Buluşması;

Fotoğraf ilk keşfedildiği dönemde hem bilim hem de sanattı. Ancak daha sonra endüstriyel toplum tıpkı diğer sanatçıları dönüştürdüğü gibi fotoğrafçıları birer tüketici haline getirdi. Üretici olmaktan uzaklaşan Sanatçılar, yıkılmış kuralları öğretip bunları tekrar yıkmaya çalışan bir kısır döngüye hapsoldular.

Sanat hem toplumu hem de bireyi anlatmaktan uzaklaştı. Öyle ki sanat öldü mü diye tartışılmaya başlandı.

Ancak insan beyninin çalışma prensipleri hakkında bilgimizin artması ve teknolojideki büyük devrimler ile birlikte yeni bir Rönesans geliyor.

Sayın Cengiz Özer’in dediği gibi. ‘Fotoğraf teknoloji temelli bir sanat olduğu için sürekli değişir ve her on yılda bir gömlek değiştirir. Bu değişime ayak uyduramayan fotoğrafçılar sanatın ya da mesleklerinin dışında kalır.’

İşte bu duruma düşmemek için hep beraber önümüzdeki süreçleri değerlendireceğiz.

 

Dr. Özgün Özer

1984 İzmir doğumludur. 1976’da kurulan Türkiye’nin ilk özel fotoğraf eğitim kurumunun kurucusu Cengiz Özer’in ikinci oğludur. 1996 yılında Cengiz Özer Fotoğraf Eğitim Merkezi’nde resmi olarak fotoğraf eğitimine başladı. Fotoğraf eğitimini tamamlamasının ardından, babasının izinden giderek 2005 yılında Fotoğraf Öğretmenliğine başladı. Eğitmenliği boyunca kendini geliştirmeye devam eden Özer sırası ile, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji Yüksek Lisans, New York Institute Of Photography Complete Professional Photography Course, Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümünü lisans ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Enerji doktora eğitimlerini tamamlamıştır.

2005’ten bu yana, Uzman Fotoğraf Eğitmeni olarak İzmir Fotoğrafçılar Odasında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu süreçte 4000’in üzerinde öğrenciye ulaşmış, 60’ın üzerinde karma sergiye küratörlük yapmıştır. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında ve sergilerde jürilik yapmıştır. 2016-2019 yılları arasında İzmir Fotoğrafçılar Odası Eğitim Müdürlüğü görevini sürdürmüştür.

Ayrıca bilimsel görüntüleme yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Bu konuda 40’ın üzerinde ulusal-uluslararası düzeyde bildiri ve bilimsel indekse girmiş makaleleri bulunmaktadır. Kızılötesi görüntüleme konusunda çalışma ekibi ile geliştirdiği özel bir yöntem ve patenti bulunmaktır.

2019 Yılında Manchester Üniversitesi Uzay Havacılık Mühendisliği Bölümü tarafından, araştırmacı olarak davet edilmiştir. Jet motorlarının içindeki akışın görüntülenmesi ile çalışmalarını sürdürmekte ve fotoğraf eğitimleri vermeye devam etmektedir.

2022 yılında İngiliz Kraliyet fotoğraf cemiyeti tarafından Accredited Imaging Scientist, Associate of Royal Photographic Society unvanına layık görülmüştür. 

Etkinlik Linki için tıklayınız

Afiş Tasarım: Ece Ural, @eceuraldesign