ERTELEME- Edebiyat ve Sinema – İFSAK Sinema Birimi

Bugün yapılması planlanan “Edebiyat ve Sinema” söyleşisi Özcan Alper bir yakınının vefatından dolayı katılamayacağını bildirdiğinden ileri bir tarihe ertelenmiştir. Kendisine baş sağlığı diliyoruz

 

İFSAK Etkinlikleri Tüm Hızıyla Devam Ediyor!

İFSAK Sinema Birimi’nin, konuk olarak ve senarist/yönetmen Özcan Alper ve yazar/senarist Murat Uyurkulak ’ı ağırlayacağı etkinlikte; “ “ adında bir söyleşi gerçekleştirilecek.

29 Kasım 2022, Saat 19.30 ‘da İFSAK, Nurettin Erkılıç Salonu’nda.

Edebiyat ve Sinema;

Senaryosunu bir edebiyatçı olan Murat Uyurkulak ’la yönetmen Özcan Alper’in yazdığı “Karanlık Gece“ adlı filmle Altın Portakal Uzun Metraj Film yarışmasında en iyi senaryo ve en iyi film ödülü almışlardı.  Ardından Özcan Alper Boğaziçi Film Festivali ‘nde “En İyi Yönetmen ve “Ankara Film Festivali ‘nde de, “En İyi Yönetmen“  ve “Jüri Özel“ ödüllerini aldı.

Sinema ile diğer sanat dalları arasında bir bağ vardır. Ama edebiyatla sinema birer iletişim aracı ve sanat dalı olarak birbirleriyle güçlü bir bağ içindedir. Edebiyat ve sinemanın yöntemleri birbirinden farklı olmakla beraber ikisinde de kurgu ve anlatım bulunmaktadır.  Bir taraftan edebiyatçıların yayınlanmış eserlerinden uyarlama şeklinde, bir yandan da “Karanlık Gece“ filmindeki gibi senaryosunda edebiyatçıların yer aldığı çalışmalar bulunmaktadır.

Karanlık Gece;

Logline

İshak (35), küçük bir dağ kasabasından çıkmış gezgin bir müzisyendir. 7 yıl önce parçası olduğu bir linç olayı, ölmek üzere olan annesine veda etmek için kasabasına döndüğünde peşini bırakmaz. Çocukluk arkadaşları olan diğer beş faille ve onları destekleyen kasaba halkı ile yüzleşen İshak, üzerine çöken suçluluk duygusuyla mücadele eder. Ancak kasabadaki herkes üç maymunu oynamaktadır, çünkü herkesin elinde kan vardır.

Özcan Alper

Artvin’in Hopa ilçesinde 1975 yılında doğdu. 1992 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümüne, 1996 ‘da Edebiyat Fakültesinin Bilim Tarihi bölümüne girdi. 2003 tarihinde mezun oldu.

Filmleri:  Momi (2000-Kısa Film), Sonbahar(2008), Kars Öyküleri (ortak. 2010) Gelecek Uzun Sürer  (2011), Rüzgârın Hatıraları (2015), Yıkıntılar Arasında (Animasyon-2018), Âşıklar Bayramı (2022) Karanlık Gece (2022)

 

Murat Uyurkulak

1972’de Aydın’da doğdu. İzmirli. İstanbul’da yaşıyor. Romanları ve hikâye kitapları vardır. Hayatını senarist olarak kazanıyor.

Senaryoları; Kayıp Şehir (2012), Babam ve Ailesi (2016) Karanlık Gece (2022), Üç Kuruş (ortak), Yakamoz S-245

Öykü ve Romanları; Bazuka, Delibo, Hoca-Baba-Amca-Ben, Har, Tol.

Afiş Tasarım: Sara Arslan